Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

1-minútová videohra odlíši autistické deti od neurotypických

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
5. 2. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nízkonákladový nástroj presne rozlišuje neurotypické deti od detí s autizmom len tým, že ich minútu pozoruje, ako kopírujú tanečné pohyby avatara na obrazovke. Dokonca dokáže rozlíšiť autizmus od poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), ktoré sa bežne prekrývajú.

Včasná diagnostika poruchy autistického spektra je kľúčom k zabezpečeniu účinných intervencií, ktoré v konečnom dôsledku zlepšia kvalitu života človeka. Keďže však porucha autistického spektra bežne koexistuje s poruchou pozornosti s hyperaktivitou, jej diagnostika môže byť zložitá a môže sa prehliadnuť alebo oddialiť. Okrem toho je testovanie dieťaťa na poruchu autistického spektra časovo a finančne náročné.

V novej štúdii vedci z Inštitútu Kennedyho Kriegera, americkej neziskovej organizácie, a Univerzity Nottingham Trent vo Veľkej Británii vyvinuli a otestovali nový prostriedok na spoľahlivé a presné diagnostikovanie autizmu u detí, aj keď sa vyskytuje spolu s ADHD. Ide o jednominútovú videohru na detekciu pohybu.

„Diagnostika autizmu môže byť náročná, najmä ak sa u detí prekrývajú znaky s inými ochoreniami, ako je ADHD,“ povedal Dr. Stewart Mostofsky, detský neurológ, riaditeľ Centra pre neurovývinový a zobrazovací výskum na Inštitúte Kennedyho Kriegera a spoluautor štúdie. „Ak je tento stav nesprávne diagnostikovaný, môže to mať vplyv na podporu a zdroje pre dieťa.“

Poruchy autizmu sú charakterizované poruchou sociálnych a komunikačných schopností, ktorá môže byť mierna, stredne ťažká alebo ťažká. Štúdie ukázali, že v porovnaní s neurotypickými deťmi majú deti s poruchou autistického spektra problémy najmä s úlohami, ako je chytanie lopty a motorická imitácia, ktoré si vyžadujú efektívnu vizuálno-motorickú integráciu. Predchádzajúci výskum tiež zistil, že deti používajú imitáciu na vytváranie a udržiavanie vzťahov s ostatnými a na osvojenie si sociálnych noriem a rituálov. Tie, ktoré sa nedokážu primerane naučiť tieto sociálne signály prostredníctvom imitácie, čelia vylúčeniu zo strany rovesníkov a širšej komunity.

Keďže imitácia je kľúčová pre učenie sa sociálnych aj motorických zručností, vyplýva z toho, že by mohla byť dobrým biomarkerom pre poruchy autizmu. Na základe tejto a vyššie uvedených štúdií preto vedci vyvinuli počítačové hodnotenie motorickej imitácie (Computerized Assessment of Motor Imitation - CAMI), ktoré má odhaliť poruchy autizmu zameraním sa na rozdiely v motorickej imitácii.

„Autizmus sa tradične považuje za poruchu sociálno-komunikačných funkcií,“ povedal Dr. Bahar Tunçgenç, odborník na sociálny vývoj z katedry psychológie na Univerzite Nottingham Trent a zodpovedajúci autor štúdie. „Máme však čoraz viac poznatkov o tom, že autisti majú senzoricko-motorické ťažkosti, ako je napríklad motorická imitácia, čo môže mať vplyv na to, ako sa u nich v detstve rozvíjajú sociálne interakcie a komunikačné zručnosti. CAMI využíva tieto senzomotorické ťažkosti a ukazuje, že nie sú spoločné s deťmi s ADHD.“

Inovatívny diagnostický nástroj rozlišuje medzi deťmi s autizmom a ADHD.

Výskumníci nabrali 183 sedem až 13 ročných detí a rozdelili ich do štyroch skupín: deti s ADHD, ale bez poruchy autistického spektra, deti s poruchou autistického spektra a súčasne sa vyskytujúcim ADHD, deti len s poruchou autistického spektra a neurotypické deti. Počas dvoch jednominútových pokusov boli deti požiadané, aby stáli a kopírovali pohyby celého tela, podobné tancu videoavatara, zatiaľ čo ich zaznamenávali dve kamery Kinect Xbox. Pri každom pokuse systém CAMI vypočítal skóre imitácie, ktoré sa pohybovalo medzi nulou (žiadna imitácia) a jednotkou (dokonalá imitácia, akú vykonáva dobre vyškolený výskumník).

V oboch pokusoch boli použité rôzne pohybové sekvencie. Skóre CAMI za každý pokus sa spriemerovalo, aby sa získalo súhrnné skóre CAMI pre každého účastníka v rozmedzí od nuly do jednotky, pričom vyššie skóre znamenalo lepšiu imitáciu. CAMI preukázal 80 % presnosť pri rozlišovaní detí s poruchou autizmu od neurotypických detí a 70 % presnosť pri rozlišovaní detí s poruchou autizmu od detí s ADHD. Vedci uviedli, že CAMI má významný potenciál v klinických podmienkach ako diagnostický nástroj.

„To, čo robí CAMI skutočne vzrušujúcim, je jeho jednoduchosť,“ povedal Tunçgenç. „Videohry sú už veľmi populárne. Je to zábava pre deti a prináša rýchle výsledky, ktoré sa klinickým lekárom ľahko interpretujú. Dúfam, že CAMI sa nakoniec bude používať v klinickej praxi všade.“

Výskumníci uviedli, že ďalším vývojom by sa mohla prispôsobiť na používanie u mladších detí a detí s vážnejšími vývinovými problémami, čo by ešte viac rozšírilo jej využiteľnosť.

„Tento nástroj by mohol zmeniť diagnostiku autizmu na celom svete,“ povedal Mostofsky. „Vďaka čo najpresnejšej identifikácii autizmu môžeme deti napojiť na intervencie, ktoré zlepšia kvalitu ich života a dlhodobé výsledky. Chceme, aby sa systém CAMI široko používal na klinikách na podporu diagnostiky ako alternatíva, ktorá je rýchla, lacná a vyžaduje si minimálne nastavenie.“

Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne The British Journal of Psychiatry.