Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ozobot - zábavná a farebná forma programovania

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
31. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mini-robot s názvom Ozobot meria asi 2,5 cm a dokáže rozoznávať a poslúchnuť viac ako 1,000 príkazov založených na farebnom kódovacom jazyku. Kódovací jazyk, ktorý využíva farby sú čiary nakreslené na displeji (alebo i obyčajnom papieri) rôznymi farbami. Ozobot nasledujúci líniu týchto čiar vníma ich farbu a podľa toho sa správa.

Ak ste fanúšikom rôznych hier s elektronickým nádychom, no virtuálna realita ešte celkom nie je vaša šálka kávy – potom by vás mohol zaujať Ozobot. Je to robotická hra, ktorá vám zároveň ponúka štipku poučnosti. Samotný mini-robot s názvom Ozobot meria asi 2,5 cm a dokáže rozoznávať a poslúchnuť viac ako 1,000 príkazov založených na farebnom kódovacom jazyku. Kódovací jazyk, ktorý využíva farby sú čiary nakreslené na displeji (alebo i obyčajnom papieri) rôznymi farbami. Ozobot nasledujúci líniu týchto čiar vníma ich farbu a podľa toho sa správa. Zatiaľ sú k Ozobotovi dostupné 4 hry – OzoPath, kedy ho navigujete cez bludisko, v OzoDraw sleduje Ozobot vami nakreslené čiary, OzoRace zlučuje virtuálne i ozajstné kreslenie nuž a v OzoLuck sa pokúšate dostať zo série bludísk s rôznymi východmi.

Ozobot nasleduje príkazy vo farebnom kódovacom jazyku

Mini-roboty Ozobot sa pohybujú po vzoroch vďaka snímaniu farby trasy cez vstavaný senzor rozlišujúci viacero farebných odtieňov, teda optickou komunikáciou a ponúka i vizuálnu spätnú reakciu v podobe viacfarebného svietenia LED svetlami. Môže sa pohybovať rýchlo i pomaly a to vďaka duálnym mikro-motorom, tiež sa však môže pohybovať i autonómne, čo umožnil presný zmysel pre nasledovanie čiar. Hru môžete aj vy podporiť na známom Kickstarteri.