Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Takto vyzerá metro budúcnosti v Londýne

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 10. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na Slovensku síce podobné problémy nemáme, no predsa len je zaujímavé pozrieť sa na metro, ktoré sa bude jedného dňa premávať v útrobách Londýna. Svoju víziu predstavili Transport for London a dizajnové štúdio PriestmanGoode a v prevádzke by mohla byť v roku 2022.

Nové londýnske metro bude po novom premávať rýchlejšie, bezpečnejšie a frekventovanejšie – tak sľubujú kľúčové prezentácie. Metro prichádza s futuristickým dizajnom a bez vozňov. Áno, pre zvýšenie kapacity pasažierov sa dizajnéri rozhodli zrušiť klasickú črtu. Teraz to bude jeden veľký, flexibilný vozeň, ktorý odvezie o niečo viac cestujúcich.

Zmena je však tiež v prvom a poslednom vagóne na mieste, kde by mal sedieť šofér. Ten tu totiž nebude a namiesto neho bude metro autonómne – s počítačom riadeným metrom sa však už vo svete stretávame, a tak pokračujem v exkurzii ďalej. Vo vnútri budú namiesto reklám a bilboardov informačné tabule, ktoré budú informovať v reálnom čase o dopravnej situácii. No a zmene sa nevyhnú ani nástupištia. Kým teraz sme zvyknutí na otvorený prístup ku koľajam, po novom bude časť s koľajnicami oddelená sklenenou stenou s dvojitými dvermi. Metro zastane tak, aby po otvorení dvier presne kopírovalo dvere nástupišťa. Okrem iného výrobcovia nevynechali ani prístup k WiFi.

250 nových metier sa objaví na trasách Piccadilly, Bakerloo, Central and Waterloo & City Lines do roku 2022.