Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Tri nové technológie NASA výrazne znížujú hluk lietadiel

Tri nové technológie NASA výrazne znížujú hluk lietadiel
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
26. 6. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Život v blízkosti letísk so sebou prináša nepríjemný hluk a najmä v noci môže ľudí žijúcich pri letisku budiť otriasanie okenných skiel. Výskumníci z NASA sa podujali hľadať riešenie tohto problému a v súčasnosti testujú tri nové technológie v sérii letov s označením Acoustic Research Maesurement, ktoré dokážu znížiť hluk lietadla počas pristátia až o viac ako 70 percent.

V rámci projektu sa NASA zamerala na znižovanie hluku lietadla, ktorý nie je vytváraný motormi, ale vzduchom prúdiacim okolo trupu lietadiel. Pre otestovanie nových technológií boli na výskumné lietadlo Gulfstream III osadené tri experimentálne prototypy. Lietadlo vykonávalo prelety vo výške 107 metrov ponad siete rozmiestnených mikrofónov v blízkosti Edwardsovej vojenskej leteckej základni pri jazere Rogers Dry.

Jedným zo zdrojov zvýšeného hluku pri pristávaní je samotný podvozok lietadla, preto dve nové technológie boli navrhnuté tak, aby riešili problém v tejto oblasti. NASA pre zníženie hluku prúdiaceho vzduchu okolo podvozku navrhla verziu plnú drobných pórov v prednej časti podvozku, ktorá umožní, aby časť vzduchu prúdila cez podvozok. Technológia je založená na detailných počítačových simuláciách, ktoré maximalizujú rovnováhu medzi znižovaním hluku a jeho tlakom na podvozok.

Jedným zo zdrojov zvýšeného hluku pri pristávaní je samotný podvozok lietadla, preto dve nové technológie NASA boli navrhnuté tak, aby riešili tento problém.

Otvor v spodnej časti trupu lietadla, z ktorého sa podvozok vysúva, je tiež známy tým, že vytvára poriadny hluk počas toho, ako do neho vniká vzduch a odráža sa od vnútorných stien. Tím výskumníkov preto pridal akoby pílovité zuby do oblasti tesne pred otvorom a cez samotný otvor natiahol sieť. To pomáha k efektívnejšiemu prúdeniu vzduchu, zatiaľ čo mäkká pena absorbuje zvuk na zadnej vnútornej stene a znižuje hluk od vzduchu, ktorý sa dostal dovnútra.

Tretia technológia, ktorá prispieva k výraznému potlačeniu hluku lietadla, sa zamerala na klapku na krídle. Tieto mechanické časti však medzi sebou a zvyškom krídla vytvárajú medzery, ktoré opäť spôsobia zvýšený hluk a navyše znižujú efektivitu spotreby paliva. Preto NASA nasadila na lietadlo svoju verziu klapky Adapttive Compliant Trailing Edge, technológia, ktorú testovala niekoľko rokov. Táto nová verzia je flexibilná a ohýba sa tak, aby nevznikali veľké medzery medzi klapkou a krídlom.

Počas testovacích letov výskumníci z NASA zistili, že všetky tri nové technológie dokázali spoločne znížiť hlučnosť lietadla počas pristávania o viac ako 70 percent. Teraz už len zostáva dúfať, že sa tieto technológie čoskoro dostanú aj k výrobcom lietadiel.

Výskumníci z NASA v súčasnosti testujú tri nové technológie v sérii letov Acoustic Research Maesurement, ktoré dokážu znížiť hluk lietadla počas pristátia až o viac ako 70 percent.