Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Heads-up displej pre pilotov umožní vidieť i cez hmlu

Heads-up displej pre pilotov umožní vidieť i cez hmlu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Lietanie v ťažších poveternostných podmienkach je v dnešnej dobe jednoduchšie vďaka obrovskej asistencii nespočetného množstva elektronických či špeciálnych navigačných zariadení. No keď raz pilot čelí hustej hmle či búrke, predsa len je to o niečo horšie. Zvlášť sa vraví aj o nešťastnom efekte priestorovej dezorientácie, ktorá môže nastať v prípadoch, že za oknami kokpitu vidí iba „stenu“ z počasia. To prichádzajú zmeniť heads-up okuliare pre pilotov Skylens.

Vývojári z Elbit Systems si povedali, že skúsia zamedziť spomínaným situáciám, ktoré by inak mohli viesť k fatálnym následkom. Prinášajú náhlavný set Skylens s rozšíreným videním. Funguje na princípe heads-up displeja (z angl. „hlavy hore“) a podľa spoločnosti ide o „ľahko nainštalovateľný systém poskytujúci pilotovi rozšírené videnie, ktoré im pomôže s navigáciou v hmle a temnote“. Už dlhšie roky sa snažia vývojári vyvinúť podobné zariadenia, ktoré by pomohli tomu, aby piloti nemuseli odpútavať pozornosť od výhľadu pred sebou, kým kontrolujú všetko na displejoch palubnej dosky. Premietajú mu runway priamo pred očami. 

Skylens zobrazujú rozšírene realitu pred pilotove oči

Skylens naozaj prináša všetky potrebné informácie pred pilotove oči. Je navrhnutý pre komerčné lety, je ľahký a poskytuje dokonca možnosť dať si ho i na svoje vlastné okuliare. Potom už pilotovi zobrazuje dáta vo vysokom rozlíšení, rôzne značky, popisky či videá. Dajú sa spárovať so súčasnou technológiou a systémami v lietadlách i helikoptérach a poskytujú rozšírený výhľad na vonkajší svet spolu s príslušnými informáciami. A to všetko poskytujú priamo vo výhľade pilota. Informujú ho tak o tom, čo môže i nemôže vidieť. Prekonávajú nízku viditeľnosť počas vzlietania i pristávania a to bez toho, aby sa pilot musel spoliehať iba na informácie „zdola“. Dostupné majú byť v roku 2016.