Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prvé "umelé" listy, ktoré produkujú kyslík

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Študentovi z Royal College of Art sa podarilo umelo vyrobiť listy, aké poznáme zo stromov - a tieto dokonca rovnako dokážu produkovať kyslík. Pozostávajú pritom výhradne z prírodných materiálov a ich aplikácia má široké možnosti využitia.

Keď jedného dňa začnú ľudia osídľovať Mars, budú potrebovať zdroj kyslíka. Namiesto toho, aby im zo Zeme pravidelne chodil v kyslíkových nádržiach, by sa však hodil i nejaký miestny zdroj. A práve k tomu sa posunul úspešný projekt Juliana Melchiorri, študenta Royal College of Art. Podarilo sa mu totiž vyrobiť umelý list, ktorý pozostáva z bio-materiálov a produkuje ozajstný kyslík! A to presne tak, ako aj iné listy stromov.

Za základ si Melchiorri vybral hodváb, ktorý dokáže výborne stabilizovať organely (organické molekuly) vo svojej štruktúre. Potom extrahoval farbivo chloroplast z reálnych rastlinných buniek a rozptýlil ho v proteínoch hodvábu – teda ich integroval doň a vytvoril umelé listy, ktoré sú schopné fotosyntézy. Ak teda dostanú prístup k svetlu a vode – pokračujú v produkcii kyslíka. Sú však vhodnejšie na jeho produkciu vo vesmíre, ako listy klasického stromu. To však neznamená, že Melchiorri plánuje svoje umelé listy iba pre astronautické potreby. Vie si ich predstaviť aj vo ventilačných systémoch veľkých budov – produkoval by to kyslík, ktorý by sa vháňal do interiérov. Môžu tvoriť i zaujímavé lampy, ktoré nie len, že svietia, ale vďaka tomu produkujú kyslík v domácnosti.