Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Batérie plnené cukrom by mali byť novou lepšou alternatívou

Batérie plnené cukrom by mali byť  novou lepšou alternatívou
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
22. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Aj tie najlepšie dobíjateľné lítiové batérie po čase strácajú schopnosť udržať si v sebe nazberanú energiu. Okrem toho, stále tvoria nebezpečný, toxický odpad. Sú to dosť závažné dôvody na to, aby sa vedci už niekoľko rokov snažili nájsť vhodnejšie alternatívy.

A vyzerá to tak, že našli alternatívu, ktorá má väčšiu energetickú hustotu, je odbúrateľná, dokonca lacnejšia. Je to – cukor. "Práve cukor je dobrým prírodným skladom energie," vraví prof.Percival Zhang, profesor na Technickej univerzite vo Virginii. "Je tak logické, že sa práve cukor snažíme využiť v rámci batérií a šetrného prístupu k životnému prostrediu."

Cukrové batérie nie sú novinkou – už pred Zhangom sa totiž objavili podobné pokusy, no Zhang vraví, že energetická hustota je práve v jeho batériách doposiaľ najväčšia. Je to vlastne enzymatický palivový článok – ako palivo využíva maltodextrín, čo je polysacharid získaný hydrolýzou škrobu (polysacharidy sú totiž reťazce cukrov). A kým v anódach klasických batérií je drahšia platina, v anóde cukrovej batérie je katalyzátor z lacných enzýmov. Keď dôjde ku zlúčeniu maltodextrínu so vzduchom, chemickou reakciou sa začne tvoriť voda a elektrina. No na rozdiel od hydrogénových palivových článkov – tieto cukrové nie sú ani horľavé ani výbušné. Tieto batérie budú potrebovať iba to, aby sme ich dopĺňali cukrom. Obťažovať by nás to nemalo, veď i náplne do tlačiarne si kupujeme a dopĺňame. Ak navyše pôjde o vec šetrnú k životnému prostrediu, mohli by sme nachvíľu zabudnúť na menší komfort. Tvorca verí, že do praxe by vynález mohol prísť do 3 rokov.