Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

45 zvláštnych domácností môže tvoriť EKO komunitu

45 zvláštnych domácností môže tvoriť   EKO komunitu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
4. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Architekt Vincent Callebaut ukázal svetu svoj ambiciózny projekt, v ktorom ponúka alternatívnu možnosť, ako tvoriť elektrickú energiu v komunitách. Spojil 45 futuristicko vyzerajúcich víl, ktoré by raz mohli stáť na juhozápade čínskeho mesta Kunming. Ide v podstate o rekultiváciu bývalej industriálnej zóny.

Táto nezdravá oblasť z hľadiska životného prostredia má rozlohu približne 9 haktárov. Sústava víl by sa mala nazývať komunita Flavours Orchard.

Čo také by sa tu teda mohlo nachádzať? Veru, EKO riešení v oblasti domácností existuje pomerne dosť, a tak ani tu by nemali chýbať zberne dažďovej vody, veterné turbíny, solárne panely, elektrické bicykle a elektrické autá bez vodiča. Okrem toho, každá vila obsahuje vlastnú záhradu s ovocnými stromami a zeleninou, čiže obyvatelia by si mohli dokonca vedieť dopestovať väčšinu potravín. Okrem toho by mali byť vily vzduchotesné a využívať automatický systém ventilácie, osvetlenie LED fungujúce na báze fotobunky v každej z miestností a obrovské okná otočené na juh a na sever.

Flavours Orchard v podobe rozvinutého vejáru

Okrem toho by mali byť vily zhotovené v 3 variantoch: Mobius čerpá inšpiráciu z rozloženého pásu kariet, Mountain má predlohu v čínskom vejári a Shell sa zase podobá na čínsky klobúk. Zatiaľ však nevedno, kedy by sa spustošená priemyselná zóna mohla dočkať tohto projektu oživenia.

Vila Mobius v tvare rozložených kariet