Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Francúzsky pohľad na EKO bývanie

Francúzsky pohľad na EKO bývanie
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vo Francúzsku pracujú architekti a vývojári na projekte domov na spôsob kapsúl, v ktorých by malo samotnú prevádzku inžinierskych sietí na starosti konkrétne mesto. Jednotlivé kapsule energií by si však už zaobstarávali obyvatelia z vlastných príjmov slnečnej energie.

Budúcnosť Paríža vidia niektorí architekti v menších, nenákladných stavbách s vlastným zásobovaním elektrickou energiou. Koncepty menších domov sa nazývajú Live-Lib. Vďaka individuálnej starostlivosti domácností o vlastné zásoby energie by sa tak mohli odbremeniť mnohé elektrárne a najmä – obyvatelia domu vidia v reálnom čase, ako je to so spotrebou. Myšlienkou je, aby mala každá domácnosť vlastné solárne panely, ktoré budú dopĺňať kapsule energiou premenenou zo slnečného žiarenia. Tieto kapsule by sa zasúvali ako do zásuviek do zariadenia – hubu, ktoré by malo poskytnúť mesto. Hub je v tomto prípade centrálna multifunkčná „veža“, do ktorej by sa jednotlivé kapsule zasúvali a po vyprázdnení vymieňali. Kapsule budú majetkom domácich obyvateľov a v prípade potreby by si ich mohli medzi sebou i sami dopĺňať a vymieňať.

            Kapsule a centrálne huby ako základ pre domácnosť

Bližšie podrobnosti však nie sú ešte známe – je to iba koncept, ktorý sa verejnosti odprezentuje v júni počas celosvetovej exhibície Solar Decathlon Europe 2014. Na tomto podujatí predstavujú jednotlivé tímy komplexné riešenia domov na solárny pohon. Určite sa potom pozrieme bližšie i na ostatné modely.