Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

DARPA chce znásobiť silu svojich ľudí

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
16. 9. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Americká agentúra DARPA udelila grant a poskytla zmluvu inštitútu Wyss Institute for Biological Inspired Engineering na Harvarde - DARPA totiž stojí za projektom Warrior Web program, ktorý si vzal na mušku tvorbu exoskeletónu. Nie však hocijakého, ale špeciálneho, odľahčeného.

Exoskeletón môže mať viacero funkcií – môže ísť buď o pomocnú vonkajšiu kostru či oporný systém, ktorý umožňuje chôdzu telesne postihnutým ľuďom, alebo je to vonkajšia podpora svalov, ktorá má za úlohu zvýšiť reálnu silu človeka. V tomto projekte ide práve o zvýšenie sily pomocou tzv. Soft Exosuit (voľne ako "ľahký vonkajší návlek - oblek"). Tento oblek využíva robotiku a biomimetiku na rozšírenie sily svojho nositeľa, ale aj zníženie jeho únavy.

Zaujímavosťou je, že namiesto masívnych oceľových a plastových rámov tu nájdeme skôr materiály v podobe počítačom sledovaných textílií, inteligentných textílií, no tiež vláken a vedení, ktoré nositeľovi pomáhajú pri chôdzi. Vďaka tomu sa znižuje ich telesný výkon a šetria si tým energiu. Iným vyústením je to, že nositeľ odnesie na chrbte oveľa väčšie množstvá nákladu na chrbte bez väčšej námahy.