Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Roboty už rozlíšia, či v troskách leží človek

Roboty už rozlíšia, či v troskách leží človek
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
22. 10. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už niekoľkokrát sme si predstavili roboty, ktoré asistujú v prípade rôznych katastrof – teraz však prichádzajú také, ktoré dokážu rozoznať, či ide v rozvalinách o trosky alebo ľudí. Pomocou stereoskopickej HD kamery a nových algoritmov totiž dokážu tento rozdiel určiť.

Roboty, ktoré asistujú počas chemických havárií či vyslobodzujú v ťažko prístupných terénoch ľudí z trosiek po zemetrasení, si zlepšujú svoje schopnosti. Vedci z mexickej univerzity v Guadalajare prichádzajú s robotom, ktorý obsahuje nové užitočné algoritmy. Vlastní stereoskopické HD kamery, pohybové senzory, lasery, infračervený systém – a práve vďaka nim vie zoskenovať svoje okolie natoľko, aby za pomoci algoritmov určil, či sa medzi troskami nenachádza náhodou osoba.

Katastrofy robotika

Vytvoriť plochú 2D mapu už podobné roboty dokážu, no teraz, za pomoci stereoskopických HD kamier a zábleskového svetla, získava robot z prostredia obrázky, ktoré deskripčný systém premieňa do 3D podoby. Jednotlivé obrazy sú akoby vyčistené – systém tiež dokáže oddeliť od trosiek jednoliatejšie tvary. Získava takto určité body, v rámci ktorých sníma aj farbu a hustotu objektov. To všetko pomáha vo výslednom vyhodnotení, či sa v troskách nachádza človek. Pre lepšiu predstavu si môžete prezrieť obrázok.