Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robotická výzva z DARPA predviedla na Floride veľkolepý trial

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

DRC, o ktorej sme už písali, je zameraná na vývoj robotov, ktorí budú schopní vykonať úlohy v nebezpečných podmienkach počas prírodných katastrof či útokov. Z pôvodných asi 100 súťažných tímov sa darilo podmienky súťaže spĺňať a celkovo napredovať iba 16 z nich.

V priebehu súťaže, alebo skôr výzvy, DARPA Robotic Challenge (DRC) sa možno trochu viac písalo o robotovi Valkyrie z NASA, no akcie sa zúčastnili i iné tímy a robotické stroje. A veru v triálnych skúškach i skončili na lepších pozíciách, čo sa týkalo bodovania. DRC je zameraná na vývoj robotov, ktorí budú schopní vykonať úlohy v nebezpečných podmienkach počas prírodných katastrof či útokov. Pôvodne, po vyhlásení súťaže v roku 2012, bolo prihlásených asi 100 súťažných tímov, no časom sa darilo podmienky súťaže spĺňať a celkovo napredovať iba 16 z nich.

Triálne skúšky DRC na Floride

Máme za sebou plánované 2-dňové triálne skúšky na Floride a známe sú už aj výsledky. Najviac bodov získal robot Schaft, ktorý pochádza z japonskej dielne, no nedávno ich odkúpil Google. Schaft meria 148 cm, váži 95 kg a spomedzi konkurencie najlepšie splnil zadané podmienky v súťaži. Dokázal sa šplhať po rebríku či brať do "rúk" trosky. DARPA verí, že takáto súťaž je zároveň vhodnou východzou pozíciou pre vývoj robotov určených na pomoc. Ako sa ukázalo i počas nukleárnej katastrofy vo Fukušime v roku 2011, takéto roboty si určite nájdu uplatnenie. Do ďalšieho kola pokračuje oficiálne prvých 8 tímov a dočkajú sa podpory samotnej DARPY. Koncom roka 2014 je veľkolepé finále, ktorého prvá cena má hodnotu 2 milióny dolárov.