Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Roboty budú čoskoro vybavené e-fúzikmi

Roboty budú čoskoro vybavené e-fúzikmi
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výskumný tím z Univerzity v Kalifornii, Berkeley, sa rozhodol napodobniť nesmiernu senzitivitu mačacích fúzikov a vybaviť v budúcnosti takouto citlivosťou i robotov. Ultra citlivé vlákna vyrábajú z uhlíkových nanotrubíc a strieborných nanočiastočiek.

Všetci vieme, aké sú mačacie fúziky citlivé. Ešte sa k nim rukou ani poriadne nepriblížime a už mačka myká „perami“. Vďaka tomu môžu prejsť hoci i pri tých najkrehkejších sklených veciach na polici bez toho, aby sa ich čo len dotkli. Výskumný tím z Univerzity v Kalifornii, Berkeley, sa rozhodol napodobniť tento princíp a vybaviť takouto senzitivitou robotov do budúcnosti. Ultra citlivé vlákna vyrábajú z uhlíkových nanotrubíc a strieborných nanočiastočiek.

Vedci napodobňujú mačacie fúzik, ktoré pomôžu robotom k lepšej senzitivite

Sú vymyslené tak, aby presne odpovedali tlaku či dotykom, a tak zlepšili celkovú schopnosť hardvéru navigovať robota v prostredí so zlou, či nízkou viditeľnosťou. Vedúci tímu Ali Javey vraví, že materiál je 10-násobne taký citlivý ako displej nášho smartfónu. Zodpovedajú tlaku, aký je vyvinutý na stôl, ak na ňom leží 1-dolárová bankovka. Teda asi 1 Pa. Dokonca by mohol zvládnuť i zachytenie tlkotu nášho srdca. Člen tímu Kuniharu Takei vraví, že nápad pre tzv. e-fúziky vznikol počas práce vedcov za elektronickej pokožke pre robotov asi pred 3 rokmi. S rozvojom vysoko citlivých senzorických materiálov sa mohol koncept posúvať vpred.