Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Lockheed Martin: Autonómny konvoj - úspešný!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Lockheed Martin pred pár dňami úspešne skončila testy s autonómnym konvojom vo Fort Hood v Texase. Vozidlá boli navigované cez trasu, kadiaľ bežne podobné konvoje chodievajú a táto cesta rovnako i obsahovala viaceré prekážky. Takýto spôsob navigácie konvoja je osožný najmä z hľadiska bezpečnosti vojakov.

Medzinárodná spoločnosť Lockheed Martin patrí medzi popredné firmy zaoberajúce sa vyspelou technológiou, výrobou lietadiel a je jedným z najväčších vojenských dodávateľov sveta (od známych lietadiel F-16 či Hercules až po riadené strely) a pod jej vedením prebieha aj výroba rakiet Titan. V súčasnosti sa však zameriava i na diaľkovo ovládateľné systémy – presnejšie sa zaoberá testovaním autonómnych robotických systémov. Tie sa snaží presadiť najmä v autonómne riadených vojenských vozidlách.

Lockheed Martin pred pár dňami úspešne skončila testy s autonómnym konvojom vo Fort Hood v Texase. Vozidlá boli navigované cez trasu, kadiaľ bežne podobné konvoje chodievajú a táto cesta rovnako i obsahovala viaceré prekážky, aké sa na takýchto urbanistických cestách môžu vyskytovať – ľudia, alebo aj iné dopravné prostriedky. 

M915 vybavené autonómnym modulom

Test je súčasťou programu armády a námornej pechoty „Autonomous Mobility Appliqué System“ (AMAS) určenej pre automatizáciu riadenia taktických vozidiel a využívajú najmä diaľkovú prieskumnú laserovú technológiu LIDAR, či GPS prijímač spolupracujúci spolu s množstvom algoritmov. Moduly budú môcť byť potom využité v akomkoľvek armádnom vozidle. Počas demonštrácie boli integrované v nákladných vozidlách M915 a vozidlách PSL. 

Takýto spôsob navigácie konvoja je osožný najmä z hľadiska bezpečnosti vojakov – kým na presun v nebezpečných oblastiach sa musia výrobcovia vozidiel sústrediť i na bezpečnostnú stránku kabín (nepriestrelné, obrnené), v prípade autonómneho konvoja by sa ušetrila starosť s bezpečnosťou vojakov. Podľa vyhlásenia sú však ešte príliš vzdialený od príchodu autonómnych konvojov do praxe, no Armáda USA sa neustále snaží zaviesť čo najviac zrobotizovaných systémov do reálnych bojov.

Podobné články