Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Lockheed Martin: Autonómny konvoj - úspešný!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Lockheed Martin pred pár dňami úspešne skončila testy s autonómnym konvojom vo Fort Hood v Texase. Vozidlá boli navigované cez trasu, kadiaľ bežne podobné konvoje chodievajú a táto cesta rovnako i obsahovala viaceré prekážky. Takýto spôsob navigácie konvoja je osožný najmä z hľadiska bezpečnosti vojakov.

Medzinárodná spoločnosť Lockheed Martin patrí medzi popredné firmy zaoberajúce sa vyspelou technológiou, výrobou lietadiel a je jedným z najväčších vojenských dodávateľov sveta (od známych lietadiel F-16 či Hercules až po riadené strely) a pod jej vedením prebieha aj výroba rakiet Titan. V súčasnosti sa však zameriava i na diaľkovo ovládateľné systémy – presnejšie sa zaoberá testovaním autonómnych robotických systémov. Tie sa snaží presadiť najmä v autonómne riadených vojenských vozidlách.

Lockheed Martin pred pár dňami úspešne skončila testy s autonómnym konvojom vo Fort Hood v Texase. Vozidlá boli navigované cez trasu, kadiaľ bežne podobné konvoje chodievajú a táto cesta rovnako i obsahovala viaceré prekážky, aké sa na takýchto urbanistických cestách môžu vyskytovať – ľudia, alebo aj iné dopravné prostriedky. 

M915 vybavené autonómnym modulom

Test je súčasťou programu armády a námornej pechoty „Autonomous Mobility Appliqué System“ (AMAS) určenej pre automatizáciu riadenia taktických vozidiel a využívajú najmä diaľkovú prieskumnú laserovú technológiu LIDAR, či GPS prijímač spolupracujúci spolu s množstvom algoritmov. Moduly budú môcť byť potom využité v akomkoľvek armádnom vozidle. Počas demonštrácie boli integrované v nákladných vozidlách M915 a vozidlách PSL. 

Takýto spôsob navigácie konvoja je osožný najmä z hľadiska bezpečnosti vojakov – kým na presun v nebezpečných oblastiach sa musia výrobcovia vozidiel sústrediť i na bezpečnostnú stránku kabín (nepriestrelné, obrnené), v prípade autonómneho konvoja by sa ušetrila starosť s bezpečnosťou vojakov. Podľa vyhlásenia sú však ešte príliš vzdialený od príchodu autonómnych konvojov do praxe, no Armáda USA sa neustále snaží zaviesť čo najviac zrobotizovaných systémov do reálnych bojov.