Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ako vyzerá Head-up na bojovom poli?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť BAE predstavila verziu displeja Q-Warrior namontovaného na prilbe, ktorý funguje na základe zobrazovacích systémov rady Q-Sight. Momentálne prebieha jeho testovanie v teréne v podaní americkej armády. Má viacero výhod, no najdôležitejšia je tá, že má neustále voľné ruky a všetky informácie vidí pred tebou.

Displeje Head up sú už veru nejaký ten čas dostupné pre vodičov, no už dávnejšie ich využívali aj piloti – podobné zobrazovacie plochy sa v počiatočnom štádiu ukázali totiž už počas 2. Svetovej vojny. Inžinieri sa preto rozhodli, že obdarujú podobným displejom i vojakov, ktorý sú v teréne. Neoslabovalo by to totiž ich pozornosť v momentoch, kedy si musia na rôznych zariadeniach pozerať prijaté informácie, sledovať navigačný prístroj či skrátka kontrolovať rôzne inštrukcie.

Q-Warrior uvoľní vojakom ruky

Spoločnosť BAE predstavila verziu displeja Q-Warrior namontovaného na prilbe, ktorý funguje na základe zobrazovacích systémov rady Q-Sight. Momentálne prebieha jeho testovanie v teréne v podaní americkej armády. Má viacero výhod, pretože kým pri termovízii sa používajú masívnejšie okuliare, alebo vojak sleduje terén hľadáčikom zbrane, namontovaný displej na jednej strane prilby úplne oslobodí od pocitu, že máte na sebe niečo naviac. Vojaci tak majú hlavy hore, obe oči otvorené a obe ruky položené na zbrani, stále pripravení a rozoznávajúci nepriateľa.

Displej obsahuje pred okom väčšiu obrazovku, ktorá má malé energetické nároky a rýchly prechod medzi dňom a nocou. Pracuje sa tiež na vysokom rozlíšení tohto priehľadného displeja v súvislosti s farbami a ich jasom a rozlíšením. Spoločnosť BAE vraví, že Q-Warrior ponúkne vojakom i zobrazovanie v 3D rozmere, spolu so zobrazovaním grafov či označením cieľa. V reálnom čase bude tak napríklad môcť vojak s Q-Warrior vidieť bojové lietadlo spolu s popiskou rýchlosti, výšky, zaťaženia... Skrátka, časom dostane všetko to, na čo sme zvyknutí z akčných sci-fi filmov.