Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nerozbitný displej je k nám o krok bližšie

Nerozbitný displej je k nám o krok bližšie
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak sa vám ešte nepodarilo rozbiť či prasknúť obrazovku na svojom smartfóne, jedného dňa vás to aj tak zrejme čaká. Alebo žeby predsa len nie? Vedci z Univerzity v Akrone vytvorili nový materiál, ktorý by mal odolať aj poriadnym, opakovaným nárazom.

Doterajšie krytia dotykových plôch smartfónov či plazmy na televízoroch pochádzajú z oxidu india a cínu, čo z nich robí však veľmi krehké zariadenia, ktoré nie je až také náročné rozbiť. Vedci z Univerzity v Akrone však vravia, že sa im podarilo vytvoriť priehľadnú elektródu a tá spraví z dotykových plôch smartfónu trochu odolnejšie zariadenie. Tím doktora Yu Zhu poukladal vodivý kovový povlak na priesvitné kovové nanovlákna a výslednú „sieť“ položil na čistý substrát polyméru.

Skúška pevnosti tejto priehľadnej vrstvičky elektród na polymérovom podklade prebehla za 1,000 násobného ohýbania, preliepania a strhávania lepiacej pásky či úderov. Odolalo. Ukázalo sa, že je to skutočne pevný, flexibilný film, ktorý je rovnako priehľadný ako oxid india a cínu. Výhodou však je, že materiál preukázal dokonca vyššiu vodivosť a vyžaduje si tiež menšie náklady na výrobu ako spomínaný oxid, zvlášť, ak sa bude masovo vyrábať. „Očakávame, že tento nový povlak sa zjaví na trhu ako skutočný konkurent pre oxid india a cínu,“ vraví Zhu. „Nepríjemný problém popraskaného displeja smartfónu môže byť raz a navždy vyriešený s touto flexibilnou dotykovou obrazovkou.“