Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Príbytky v stave núdze inšpiroval kelímok s kávou

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Exo, to je názov nezvyčajného konceptu dočasného ubytovania, ktorý má pomôcť všetkým ľuďom trpiacim dočasnou stratou príbytku kvôli prírodným katastrofám. Zaujímavosťou je tvar i spôsob, akým sa tieto príbytky majú stavať - tvorca sa totiž inšpiroval kelímkami na kávu.

Vraví sa, že Newtona inšpirovalo k jeho gravitačnému zákonu padajúce jablko zo stromu. I keď k tejto historke existujú rôzne výhrady, sú aj príbehy o inšpirácii, ktoré pravdivé sú. Jednou z nich je tá od Michaela McDaniela. Keď sa hurikán Katrina prehnal New Orleansom, ľudia postihnutí prírodnou katastrofou so zničenými domami zúfalo potrebovali miesto, kam skloniť hlavu. Tak veľmi naňho zapôsobila vtedajšia situácia, že sa rozhodol pomôcť. Nápad s malými provizórnymi príbytkami Exo prišiel vďaka umelohmotnému poháru na kávu!

Keď kelímok prevrátite dole hlavou spolu s vrchnákom, dostanete dve rôzne časti, ktoré do seba zapadnú. V McDanielovom koncepte sa takýmto spôsobom podlaha pricvakne k stenám a streche. A keď ich rozkladáte – ušetríte na objeme maringotiek. Vďaka mierne špicatému tvaru sa tieto malé záchranné príbytky môžu ukladať na seba, rovnako ako kelímky na kávu. Na ich manipuláciu pritom treba iba 4 mužov a čas „stavby“ tohto provizórneho príbytku je iba 2 minúty. Okrem toho je vyrobený z mimoriadne lacných a dostupných materiálov. Koncept je hotový, čaká sa však na masovú produkciu, ku ktorej potrebujú zohnať podporu z crowdfundingu.