Voňavé výrobky spôsobujú znečistenie ovzdušia ako výfukové plyny z áut
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 20. 2. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Podľa novej štúdie používanie voňavých výrobkov v interiéri mení chemické zloženie vzduchu a spôsobuje rovnaké znečistenie ovzdušia ako výfukové plyny z áut vonku. Výskumníci tvrdia, že vdychovanie týchto nanočastíc môže mať vážne zdravotné dôsledky.
Keď počujete alebo vidíte slová „znečistenie ovzdušia“, pravdepodobne si predstavíte veci ako továrne a výfukové plyny z áut. To je znečistenie, ktoré je vonku mimo vášho domu. Zamysleli ste sa však nad tým, ako prispievate k znečisteniu ovzdušia vo vnútri miesta, kde žijete, používaním zdanlivo neškodných výrobkov, ako sú voňavé, nehorľavé sviečky?
Nový výskum Univerzity Purdue, najnovší zo série štúdií pod vedením Purdue, skúmal, ako sú voňavé výrobky - v tomto prípade nehorľavé sviečky - významným zdrojom nanočastíc, ktoré sú dostatočne malé na to, aby sa dostali hlboko do pľúc a predstavovali potenciálne riziko pre zdravie dýchacích ciest.
„Les je nedotknuté prostredie, ale ak používate čistiace a aromaterapeutické výrobky plné chemicky vyrábaných vôní, aby ste si doma znovu vytvorili les, v skutočnosti vytvárate obrovské množstvo znečistenia vzduchu v interiéri, ktoré by ste nemali dýchať,“ povedal Nusrat Jung, spoluautor štúdie.
Voňavé roztopené vosky sa predávajú ako bezplamenná, bezdymová, netoxická alternatíva tradičných sviečok, bezpečnejší spôsob, ako si spríjemniť vôňu domova alebo kancelárie. Na posúdenie pravdivosti týchto tvrdení výskumníci komplexne merali nanočastice, ktoré vznikali pri zahrievaní voskových tavenín v ich mechanicky vetranom testovacom dome. Malý domček je vlastne architektonické inžinierske laboratórium s názvom Purdue Zero Energy Design Guidance for Engineers (zEDGE). Je navrhnutý a skonštruovaný na testovanie energetickej účinnosti väčšej budovy a je plný senzorov, ktoré monitorujú vplyv každodenných činností na kvalitu vzduchu v interiéri.
„Aby ste pochopili, ako sa v ovzduší tvoria častice, ktoré sa prenášajú v interiéri, musíte merať najmenšie nanočastice - až do veľkosti jedného nanometra,“ povedal Brandon Boor, druhý zodpovedajúci autor štúdie. „V tomto meradle môžeme pozorovať najranejšie štádiá tvorby nových častíc, keď vonné látky reagujú s ozónom a vytvárajú malé molekulárne zhluky.“
Výskumníci vedeli zo svojho predchádzajúceho výskumu, že tvorba nových nanočastíc je iniciovaná terpénmi - aromatickými zlúčeninami, ktoré určujú vôňu vecí, ako sú rastliny a bylinky - uvoľnenými z taveniny a reagujúcimi s vnútorným atmosférickým ozónom (O3). Zistili, že činnosti, ako napríklad vytieranie podlahy čistiacim prostriedkom bohatým na terpény, používanie osviežovača vzduchu s citrusovou vôňou alebo používanie voňavých výrobkov osobnej starostlivosti, ako je napríklad dezodorant, vo vnútri domu zEDGE viedli do piatich minút k pulzným emisiám terpénov do vnútorného ovzdušia. Naopak, používanie difuzérov esenciálnych olejov alebo lúpanie citrusových plodov spôsobilo postupnejší nárast terpénov.
V tejto štúdii zohrievanie vonných voskov výrazne prispelo k počtu nových častíc vytvorených vo vnútornom ovzduší, najmä tých menších ako 100 nanometrov (nm). Výsledné koncentrácie v ovzduší boli viac ako milión nanočastíc na centimeter kubický (106 cm-3), čo je porovnateľné s koncentráciami emitovanými tradičnými zapálenými sviečkami (106 cm-3), plynovými sporákmi (105 - 107 cm-3), dieselovými motormi (103 - 106 cm-3) a motormi na zemný plyn (106 - 107 cm-3). Na porovnanie, pri zahrievaní nevoňavých voskových tavenín sa nezaznamenali žiadne významné emisie terpénov.
Vedci skúmali aj dávkové príkony usadených častíc v dýchacích cestách, čo je užitočný spôsob skúmania znečistenia ovzdušia, ktorý meria počet častíc usadených v dýchacích cestách v priebehu času. Zistili, že tvorba nových častíc vyvolaná používaním voňavých voskových tavenín v interiéri spôsobila medián pre častice s veľkosťou 1,18 až 100 nm 29 miliárd za minútu (2,9 x 1010 min-1). To je približne 483 miliónov častíc za sekundu. Väčšina častíc vytvorených z vonných voskových tavenín sa usadzovala v horných dýchacích cestách. Ich malá veľkosť znamená, že môžu migrovať medzi bunkami a dostať sa do krvného obehu a potenciálne sa dostať do orgánov, ako je mozog.
Hoci vedci začali skúmať vplyv vdychovaných terpénov na ľudské zdravie, stále je potrebné sa dozvedieť oveľa viac, čo možno odhaliť len ďalším výskumom. V súčasnosti však zistenia štúdie môžu slúžiť ako podklad pre navrhovanie budov a vetranie.
„Náš výskum ukazuje, že voňavé výrobky nie sú len pasívnym zdrojom príjemných vôní - aktívne menia chemické zloženie vzduchu v interiéri, čo vedie k tvorbe nanočastíc v koncentráciách, ktoré môžu mať významné zdravotné dôsledky,“ povedal Jung. „Tieto procesy by sa mali zohľadniť pri navrhovaní a prevádzke budov a ich systémov vykurovania, vetrania a klimatizácie, aby sa znížila naša expozícia.“
Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne Environmental Science & Technology Letters.