Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

EagleCam: Full HD kamera pre orla

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Kamery nemusia slúžiť pre ľudí len na zemi, povedali si vývojári z Fraunhoferovho Inštitútu a vyvinuli kameru, ktorá sa dá aplikovať na chrbty vtákov. Známe lietajúce dróny nám síce tiež poskytujú zaujímavé zábery z výšky, no taký majestátny let, povedzme orla zlatého, má určite aj ďalšiu pridanú hodnotu. Viac o nej porozprával nášmu šéfredaktorovi Ľubovi Strakovi porozprával Wolfgang Thieme.

"Vyvinuli sme kameru, ktorá je veľmi malá a skladá sa z dvoch častí. Prvá je samotná hlava kamery s optikou, no a druhá časť, čiže telo, slúži na nahrávanie záznamu. Vďaka takejto konštrukcii môžete hlavu, teda objektív, umiestniť do akejkoľvek pozície. Vznikajú nové perspektívy a nevšedné zábery," vraví Wolfgang Thieme. Kameru vyhotovili v tomto prípade špeciálne tak, aby sa prispôsobila anatomickým požiadavkám orla. EagleCam obsahuje štandardný CMOS senzor s veľkosťou tretiny palca. Napriek tomu však dosiahne naozaj mimoriadne slušný obraz v natívnom HD rozlíšení. Jadro kamery pritom tvorí dvoj jadrový procesor ARM Cortex A-9.

"Kompresia môže byť pri tejto kamere naozaj variabilná, v závislosti od dátového toku. Používame kodek H.264 a používatelia si môžu jeho kvalitu nastaviť od 100 kilobitov a až po 50 Megabitov za sekundu." Konverzia z analógového obrazu na digitálny sa deje hneď v senzore a procesy riadi operačný systém Android. Nahraté dáta však musia niekam putovať.

"Záznam sa ukladá v prípade EagleCam priamo na štandardnú SD kartu. Je tu však možnosť aj bezdrôtového prenosu. Zariadenie obsahuje i modem, takže je tu možnosť i WiFi pripojenie. Nakoniec, dá sa tu pridať aj 4G LTE modem na zadnú stranu a streamovať video signál v priamom prenose." 

Okrem toho je tu i Bluetooth, no tiež USB a HDMI konektory. EagleCam sa tak stáva skutočným inteligentným zariadením. Špeciálna kamerová aplikácia, ktorá bola vyvinutá pre profesionálne využitie poskytuje i nastavenie obrazu. Ako manuálne, tak aj automatické vyváženie bielej, filter pre detaily a používateľ si vie nastaviť aj GAMA krivky. "Môžete využiť i viaceré objektívy. Kamera má totiž možnosť dokonca vymeniť optiku a dosiahnuť tak rôzne typy záberov." 

EagleCam je určená špeciálne pre orlov, no dá sa samozrejme pripevniť na chrbát i iným vtákom, alebo využiť na rôzne športové aktivity a adrenalínové športy. Môže sa tak stať, že keď budete letieť na rogale s EagleCam, stretnete orla, s podobným vybavením.