Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Senzory pre seniorov v ohrození života

Senzory pre seniorov v ohrození života
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zariadenie s názvom safe@home system využíva optický a akustický senzor a monitoruje pozíciu a pohyby obyvateľa v jednotlivých izbách. V prípade, že zaznamená náraz, nasleduje séria úkonov vedúcich k jedinému cieľu - pomôcť seniorovi.

Pády v domácnosti sú nebezpečné pre všetkých, no pre seniorov môže mať i obyčajné pokĺznutie vážne následky v podobe zlomenín. Preto sa už v minulosti vyvinuli rôzne záchranné tlačidlá alebo systémy, ktoré bolo nutnú iba nejakým spôsobom stlačiť a privolať tak pomoc. Preto sa spojilo viacero nemeckých spoločností, ktoré vytvorili trochu iný typ zariadenia s názvom safe@home system.

V dome, ktorý využíva tento systém, je v každej izbe umiestnené zariadenie so senzormi. Môže byť namontované i na strope. Zariadenie využíva optický a akustický senzor a monitoruje pozíciu a pohyby obyvateľa v jednotlivých izbách. V prípade, že zaznamená náraz, ktorý by mohol znamenať pád, prípadne i volanie o pomoc, počká ešte určitý čas, či zachytí pohyb. Mohlo ísť totiž iba o spadnutý pohár. No v prípade, že neregistruje určitý čas pohyb, bezdrôtovo upozorní hlavnú jednotku CareBox. Pozor, to nie je všetko. CareBox zatelefonuje na číslo používateľa, a tak mu dáva ešte šancu „prihlásiť sa“, že išlo o nedorozumenie. Ak však neodpovie, až vtedy spustí alarm u kontaktných osôb.

safe@home je produktom Inštitútu Fraunhofer, nadácie BruderhausDiakonie a technologickými spoločnosťami Vitracom a Sikom. Zariadenie sa testovalo asi 2 roky a k dispozícii má byť v priebehu tohto roka.