Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Spona do vlasov vás môže ochrániť pred násilníkom

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
5. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ako vravia štatistiky WHO, až 35% žien sveta sa už stalo obeťami násilia či už od partnera alebo neznámeho útočníka. Proti atakom existuje viacero možností obrany, či už je reč o slzných sprejoch alebo sebaobrane v podobe bojového „chmatu“. No povedzme si úprimne, nie všetky ženy sú stavané na to, aby sa bleskove bránili. Okrem toho, množstvo útokov prichádza nečakane.

Manželský pár vývojárov Rachel a Arthur Emanuele preto prichádzajú s nenápadným zariadením, ktoré môže byť extrémne užitočné. Nazýva sa First Sign Hair Clip a je to v podstate spona do vlasov, no je poriadne nabalená rôznymi senzormi. Vďaka tomu vysiela nielen signály v núdzi, ale zároveň aj zberá a eviduje dôkazy, aby sa spravodlivosti zadosťučinilo.

Spona do vlasov volajúca o pomoc v čase núdze

First Sign Hair Clip obsahuje 3-osový akcelerometer, gyroskop a Bluetooth modul. Tieto tri technológie spolupracujú a zaznamenávajú prípadný útok na hlavu. Ak sa niečo podobné vyskytne, vyšlú alarm a pošlú dáta do spolupracujúcej aplikácie. Tá odošle GPS súradnice spolu s audio nahrávkou a prípadným videom zo smartfónu do centrálnej monitorovacej služby. Naprogramovaný hlas zatiaľ zo smartfónu povie: pomoc je na ceste a evidencia sa zberá. Útočníka by to malo zneistiť či vystrašiť. 

Rovnako sú však upozornené i núdzové kontakty, ktoré máte v aplikácii zaznamenané. Tvorcovia vravia, že sa pracuje na tom, aby technológie skryté v spone dokázali rozlíšiť medzi „násilím“ a nejakým menším otrasom, ktorý si môže človek spôsobiť nejakým spôsobom sám. Projekt je možné podporiť na Indiegogo a dostupný by mal byť v novembri.