Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

„Samo-posilňujúce vakcíny“ obsahujú viacero dávok v jednej injekcii

„Samo-posilňujúce vakcíny“ obsahujú viacero dávok v jednej injekcii
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
19. 7. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výskumníci z MIT vyvinuli mikročastice, ktoré môžu uvoľňovať dávky liečiv v určitom čase počas dní, týždňov alebo mesiacov. Táto platforma by mohla byť užitočná na vytvorenie takzvaných „samo-posilňujúcich vakcín“.

Vakcíny a iné lieky si často vyžadujú viacero dávok, ale ich získanie v optimálnom čase môže byť pre mnohých ľudí, ktorí nemajú ľahký prístup k lekárskym službám, zložité. Aby pomohol odstrániť tento tlak, tím z MIT vyvinul systém na podávanie liekov, ktorý možno podať len raz a v požadovanom čase uvoľňuje ďalšie dávky.

Systém pozostáva z mikročastíc, ktoré tím opisuje ako malé kávové tégliky, ktoré sú vyrobené z biokompatibilného polyméru s názvom PLGA. Do „téglika“ sa vložia častice liečiva a potom sa jemným teplom na jej vrchole spojí „viečko“. Ako sa polymér časom rozkladá, uvoľňuje sa z neho liečivo.

Všeobecný dizajn sa testoval niekoľko rokov, ale v rámci novej štúdie výskumníci skúmali, ako presne funguje, a vytvorili nové techniky na zvýšenie výroby. Tím bol prekvapený, keď zistil, že veľkosť častíc nemá vplyv na načasovanie uvoľňovania liečiva. Namiesto toho všetko závisí od typu použitého polyméru.

Umelecké stvárnenie nových častíc s liečivom, ktoré môžu fungovať ako samo-posilňujúce vakcíny.

Tím pozoroval, že PLGA sa pomaly štiepi pod vplyvom vody, až sa nakoniec viečko roztrhne a liečivo sa vyleje do tela. Rôzne zloženia polymérov sa rozkladajú rôznou rýchlosťou, čo by mohlo vedcom umožniť upraviť dizajn tak, aby sa liečivá uvoľňovali podľa potreby po niekoľkých dňoch, týždňoch alebo mesiacoch.

„Ak chceme, aby sa častica uvoľnila po šiestich mesiacoch pre určitú aplikáciu, použijeme príslušný polymér, alebo ak chceme, aby sa uvoľnila po dvoch dňoch, použijeme iný polymér,“ povedal Morteza Sarmadi, hlavný autor štúdie. „Z tohto pozorovania môže profitovať široká škála aplikácií“.

Tím tvrdí, že táto technika by sa mohla použiť na celý rad typov vakcín, vrátane vakcín založených na DNA, RNA alebo rekombinantných proteínoch. Prvým príkladom vo vývoji je samo-posilňujúca vakcína proti detskej obrne, ktorá sa v súčasnosti testuje na zvieratách, a ktorá si zvyčajne vyžaduje až štyri injekcie.

Výskum bol uverejnený v magazíne Science Advances.