Nositeľné zariadenie „čuchá“ pokožku, aby sledovalo vaše zdravie

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 15. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedeli ste, že cez vašu pokožku po celý deň vylučujete rôzne plyny? Tieto výpary, medzi ktoré patrí oxid uhličitý, vodná para a prchavé organické zlúčeniny, ako napríklad amoniak, môžu odhaliť dôležité informácie o vašom metabolickom stave, chorobných stavoch a celkovom zdravotnom stave. Teraz je tu experimentálne nositeľné zariadenie, ktoré tieto plyny dokáže zistiť a analyzovať ich za vás.
Americkí výskumníci zo Severozápadnej univerzity v Evanstone v štáte Illinois, vrátane plodného vynálezcu Johna A. Rogersa, vyvinuli svoje predchádzajúce zariadenie, ktoré analyzovalo pot, a prišli s takým, ktoré je určené na monitorovanie epidermálneho molekulárneho toku (EMF). Nové nositeľné zariadenie veľkosti zápalkovej škatuľky pritom obsahuje niekoľko senzorov na meranie zmien teploty a spomínaných plynov tým, že ich zhromažďuje v malej komore, ktorá neprichádza do kontaktu s pokožkou.
Táto posledná časť je dôležitá, pretože otvára možnosti využitia zariadenia na sledovanie infekcií a hojenia rán u pacientov s jemnou, citlivou alebo poškodenou pokožkou, vrátane detí, starších ľudí a ľudí trpiacich cukrovkou.
„Krása nášho zariadenia spočíva v tom, že sme našli úplne nový spôsob hodnotenia stavu jemnej pokožky bez toho, aby sme museli prísť do kontaktu s ranami, vredmi alebo odreninami,“ vysvetlil Guillermo A. Ameer zo Severozápadnej univerzity, ktorý sa podieľal na štúdii nedávno uverejnenej v magazíne Nature. „Toto zariadenie je prvým významným krokom k meraniu zmien v plynoch a korelácii týchto zmien so stavom kože.“
Existujú aj iné zariadenia, ktoré zbierajú vodnú paru na sledovanie transepidermálnych strát vody a umožňujú tak získať informácie o fyziologickom zdraví. Výskumníci však poznamenávajú, že ich zariadenie je oveľa kompaktnejšie a nevyžaduje priamy kontakt s pokožkou.
Tento nositeľný prístroj je skutočne len 2 centimetre dlhý a 1,5 centimetra široký. Má ventil, ktorý sa automaticky otvára a prepúšťa plyny do svojej komory. Zariadenie najprv získa základné údaje z okolitého vzduchu a potom zachytí uvoľnené plyny z pokožky pacienta v komore. Súbor senzorov pritom meria zmeny koncentrácie plynov v priebehu času.
Nakoniec nositeľné zariadenie prenáša zozbierané údaje do mobilného zariadenia cez Bluetooth, čo umožňuje zdravotníckym pracovníkom rýchlo určiť, ako najlepšie ošetriť rany pacientov alebo či je potrebné podať antibiotiká.
Ameer vysvetlil, že tieto poznatky môžu mať rozhodujúci význam pre pohodu pacientov. „Predpisovanie antibiotík na rany môže byť tak trochu hazard,“ povedal Ameer, ktorý je odborníkom na prístupy regeneračného inžinierstva na zlepšenie hojenia rán. „Niekedy je ťažké zistiť, či je rana infikovaná alebo nie. V čase, keď je to zjavné, môže byť už neskoro a u pacienta sa môže vyvinúť sepsa, ktorá je neuveriteľne nebezpečná. Aby sa tomu zabránilo, lekári predpisujú široké spektrum antibiotík. To môže viesť k rezistencii na antibiotiká, ktorá je v zdravotníctve čoraz väčším problémom. Možnosť pozorne a nepretržite monitorovať ranu a predpísať antibiotikum pri prvých príznakoch infekcie je zrejmým a dôležitým záujmom.“
Zariadenie môže tiež odhaliť, či sa vredy diabetikov skutočne správne hoja, alebo či sa koža neuzatvára tak, ako by mala. To môže potenciálne upozorniť na potrebu intenzívnejšej liečby a zabrániť amputáciám dolných končatín.
Vďaka sledovaniu vyžarovaných plynov môže nositeľné zariadenie pomôcť výskumníkom pochopiť, ako dobre fungujú aj repelenty na báze pleťových mliek a sprejov, a dokonca vyhodnotiť bezpečnosť kozmetických výrobkov a výrobkov na starostlivosť o pokožku.
Tím plánuje zariadenie vylepšiť pridaním senzora na sledovanie zmien úrovne pH, ako aj plynových senzorov na selektívnu identifikáciu zlúčenín, ktoré by mohli poukazovať na konkrétne ochorenia.