Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Acoustruments: Budeme smartfóny ovládať po novom?

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
23. 4. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ovládanie mobilných zariadení dotykovou obrazovkou je intuitívne a v dnešnej dobe univerzálne, no v niektorých situáciách môže byť nepraktické alebo nepohodlné a ponúka malý počet možností hmatového fyzického ovládania.

Týmto problémom sa zaoberali vedci z univerzity Carnegie Mellon v spolupráci s Disney Research, ktorí vytvorili celý rad príslušenstva prinášajúceho väčšiu fyzickú interakciu so smartfónmi. Toto príslušenstvo, ktoré vedci nazvali Acoustruments, si berie za inšpiráciu dychové nástroje.

Carnegie Mellon a Disney Research: Acoustruments

 

Tvorí ho ohybná plastová trubička, ktorá sa prepája s reproduktorom a mikrofónom smartfónu. Reproduktor nepretržite vydáva ultrazvukovú frekvenciu, ktorú mikrofón zaznamenáva. Zmenou polohy trubičky, jej priemeru alebo blokovaním rozličných otvorov v zariadení Acoustruments sa táto akustická frekvencia mení a dokáže pomocou softvéru vyvolať reakciu na telefóne.

Carnegie Mellon a Disney Research: Acoustruments

Táto plastová trubička je navrhnutá na obmedzenie externých zvukových ruchov, ktoré nie sú ľudským uchom počuteľné. Vedci tvrdia, že sa im podarilo dosiahnuť až 99 percentnú úspešnosť pri ovládaní smartfónu.

Okrem smarftónu skúšali túto technológiu aj na iných zariadeniach, medzi ktoré patrila aj interaktívna hračka s tvárou na obrazovke, ktorá reagovala na fyzické impulzy. Príslušenstvo Acoustruments je pritom lacné na výrobu a môže sa vytvárať aj pomocou vstrekovacích foriem či 3D tlačiarní.

Carnegie Mellon a Disney Research: Acoustruments

Táto technológia by si svoje uplatnenie mohla nájsť pre používateľov, ktorí sa nechcú alebo nemôžu pozerať na dotykovú obrazovku, pričom s fyzickým ovládaním dosiahnu rovnakého výsledku. Využiť Acoustruments by mohli aj zariadenia pre virtuálnu realitu, kde nemá používateľ dobrú možnosť komunikovať s dotykovým displejom.

Carnegie Mellon a Disney Research: Acoustruments