Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pavúčie siete nabité elektrinou?

Pavúčie siete nabité elektrinou?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z Univerzity v Oxforde pod vedením Fritza Voratha zistili, že pavúky na povrchu svojich sietí dokážu viesť elektrickú energiu a práve tá priťahuje možnú korisť. Totiž, samotné „lepidlo“, ktoré spôsobuje lepkavosť pavúčej siete, má elektrostatické vlastnosti.

Všetci vieme, ako to chodí. Pavúk utká sieť a nešťastná obeť v podobe nejakého lietajúceho hmyzu sa prilepí do jeho hodvábnych plachiet. No vedci z Univerzity v Oxforde pod vedením Fritza Voratha zistili, že pavúky na povrchu svojich sietí dokážu viesť elektrickú energiu a práve tá priťahuje možnú korisť. Totiž, samotné „lepidlo“, ktoré spôsobuje lepkavosť pavúčej siete, má elektrostatické vlastnosti. Vzájomne sa tak priťahuje s nabitými časticami letiacimi naokolo. Statický náboj lepkavej pavúčej siete sa dokonca prelína s prirodzeným elektrickým poľom Zeme a pavúčia sieť je vlastne upozornená na všetko, čo sa pohybuje niekoľko milimetrov pri nej. Tím vedcov sa však domnieva, že tieto malé prelínania polí by mohli slúžiť práveže ako varovanie pre hmyz letiaci okolo. Hmyz je totiž citlivý na viaceré elektrické polia či signály.

Araneus diadematus a jeho elektrostatické siete
Okrem toho, pavučina nepriťahuje iba korisť, ale i rôzne čiastočky letiace vzduchom – od peľu či prachu až po hnojivo a pesticídy. Existuje tak možnosť využiť pavúčie siete ako účinné zberne vzoriek životného prostredia. Vedci tak môžu pochopiť súvislosti medzi nečistotami vo vzduchu a vplyvom na výskyt hmyzu. Napríklad, mohlo by sa potvrdiť, že vysoké percento pesticídov ovplyvňuje úbytok včiel v rôznych oblastiach. Ak pokračujeme ďalej, potom sú ohrozené i pavúky – tie totiž často zožerú svoju sieť, aby takto zachovali zdroj a mali energiu na utkanie ďalšej siete. Ak táto sieť však obsahovala nebezpečné znečistené čiastočky, pavúk môže zomrieť či zraniť sa. Ďalšie štúdie teda budú viesť k potvrdeniu, či hmyz skutočne vníma zmenu elektrického poľa Zeme pri interferencii elektrického poľa pavučiny ako varovný signál a pavučiny sa zároveň skúsia využiť ako markery čistoty ovzdušia.