Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Odtlačky staré milión rokov môžu zmeniť históriu

Odtlačky staré milión rokov môžu zmeniť históriu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V bristskom Norfolku odkryl ľad nezvyčajný úkaz - asi 50 ľudských stôp zachovalých v prehistorickom blate. Zaujímavosťou je, ,že stopy vedci datovali do obdobia 950,000 - 850,000 rokov nazad - pričom podľa doterajších odhadov sa ľudia z "matičky Afriky" začali sťahovať až pred 200,000 rokmi.

Vďaka objavu v Británii sa možno prepíšu dejiny. V Norfolku objavili desiatky prehistorických ľudských stôp, ktoré datujú do obdobia spred milióna rokov. Sú to najstaršie odtlačky, aké sa kedy našli mimo Afriku, a tak môžu zmeniť načasovanie počiatkov sťahovania ľudí z Afriky do Európy. Zatiaľ sa za približný dátum udáva obdobie asi pred 200,000 rokmi.

Na ploche rozlohy 40 m2 sa nachádza asi 50 skamenelých stôp v blate, ktoré podľa meraní a tabuliek spadajú do obdobia Starého paleolitu, asi 950,000 – 850,000 rokov nazad. Ide teda o druh Homo medzi Homo ergaster (niekdajší Homo erectus) a Homo heidelbergensis. Pravdepodobne šlo o menšiu rodinnú skupinu s 3 ženami, 2 mužmi a 4 deťmi. Ešte sa však musí vykonať množstvo testov a overení. Mimochodom, zatiaľ najstaršie známky ľudskej prítomnosti v Británii pochádzajú spred asi 7,500 rokov.

Stopy boli pôvodne zakryté ľadovcom a nachádzajú sa príliš blízko vody, preto už podľahli miernemu poškodeniu, napriek tomu sa však vytvorila 3D dokumentácia. Repliky budú vystavené v Múzeu histórie prírody v Londýne 13.februára.