Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Aj vy sa môžete stať súčasťou výskumného tímu!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Tím vývojárov z HTC prichádza s aplikáciou Power to Give, ktorá spraví z vášho HTC One dobrodinca. Počas pripojenia k WiFi a nabitia minimálne na 90% sa môže totiž zapojiť do distribuovaných vedeckých výpočtov tak, že ponúkne svoj výkon v prospech vedy. A vy zatiaľ spokojne odfukujete.

Smartfóny majú v dnešnej dobe veľký výkon, v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi ešte v nedávnej minulosti. Dá sa povedať, že ich výkon využívame – no na veci ako sú kvalitné videá, využívanie aplikácií či na hranie akejkoľvek graficky náročnej hry. No uznajme, všetko sa točí iba okolo nás. Viete si však predstaviť, že by ste svoj silný smartfón mohli položiť do služieb vedy a výskumu?

Netreba sa ničoho obávať, pretože je to možné i z vašej spálne. Spoločnosť HTC sa spojila s Dr. Davidom Andersonom z výskumného centra Berkeley a vytvorili spolu iniciatívu „Power to Give“. Je to aplikácia, ktorú si stiahnete z Google Play. Keď potom počas noci necháte svoj smartfón na nabíjačke, pripojený k WiFi a nabitý minimálne na 90 % - stane sa súčasťou mega výkonného super počítaču. Ide o proces distribúcie vedeckých výpočtov, v ktorom sa vďaka výkonu množstva smartfónov prepojených cez aplikáciu vytvorí počítač s obrovským výkonom. Ten môžu využívať vedci na svoje výpočty – a to skutočne počas vášho spánku.

Milión kusov HTC One podá výkon rovný jedným z najsilnejších počítačov dnešnej doby. V aplikácii si sami môžete zvoliť, či chcete, aby výkon vášho smartfónu smeroval na výskum ohľadne AIDS, výpočty spojené s liečbou rakoviny, alebo skúmanie Alzheimerovej choroby. Časom sa má ponuka rozšíriť aj na iné Android zariadenia.