Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

SimpleSkin: Inteligentný obrus

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Len si predstavte, že vďaka špeciálnemu obrusu dokážete odmerať koľko vody ste vypili, prípadne koľko kalórií ste práve zjedli. Znie to minimálne prekvapivo, ale určite nie pre nemeckých vývojárov. Priamo s nimi sa v Nemecku rozprával náš šéfredaktor Ľubo Straka.

Aj tkaniny môžu byť nabité technológiami  - len pred nedávnom predstavili v Česku textilné vlákna, ktoré menia farbu po tom ako na ne zasvietite svetlom. Zaujímavé, určite. A dnes predstavujeme tiež niečo zaujímavé. Obrus, ktorý vie, čo je na ňom položené. "Vyvinuli sme materiál, ktorý tvoria hárky látky. V nich sa mení odpor od vrchu po spodok v momentoch, keď sa látky dotknete a pritlačíte na ňu. Materiál vníma rozloženie tlaku na povrchu vďaka križujúcim sa hliníkovým pásikom, ktoré sú pod elektrickým napätím," vraví Bo Zhou z nemeckého inštitútu DFKI. 

Tieto pásiky tvoria senzitívnu sieť a pri stlačení sa i vzájomne ovplyvňujú. V bode stlačenia je odpor najväčší, a to sa prejaví aj na zobrazení. Odpor sa meria v každom bode pozdĺž pásikov. Každý jeden bod má pritom fyzickú adresu, a tak systém dokáže okamžite určiť, v ktorom mieste látky prišlo k spojeniu bodov, a teda sa tam zvýšil odpor. "Odpor meriate tak, že jedna vrstva je stabilná a druhá premenlivá. Ak pridáte napätie, meriate potom vlastne zmeny tohto napätia."

Technológia závisí aj od tlaku, ktorý sa na podložku vyvinie. Taký hárok papiera nič neovplyvní, pretože je príliš ľahký. No veci ako pohár či tanier, ktoré majú svoju gramáž, už textília zaregistruje. Rovnako na základe senzora tlaku i zmeny v ich váhe. Vďaka tomu môžete potom sledovať viaceré veci, napríklad stravovacie návyky ľudí. "Ak látku s týmito vlastnosťami použijete ako obrus na jedálenský stôl, monitorujete zvyky ľudí pri jedení. Viete kedy zdvíhajú pohár, či lyžicu. Je to vhodné napríklad pre starých opustených ľudí, aby ste skontrolovali, či pijú dosť vody, prípadne poriadne jedia."

Technológia však môže slúžiť i na monitorovanie zvykov rodín. Koľko masla zjedia za týždeň. Prípadne môže systém, v podobe notifikácií, posielať správy diabetikom o tom, koľko cukru v krvi budú mať po skonzumovaní obeda. Tento materiál je však v podobe textílie a z nej sa dá vyrobiť naozaj všeličo. Od oblečenia, až po pokrývky postele, koberce, ale i taký poťah na sedačku. "Keď si sadnete na gauč, ktorý je pokrytý touto látkou a chcete pozerať film, stačí sa textílie dotknúť v konkrétnych bodoch. Môžeme potom takto stlmiť svetlá v miestnosti, či prepnúť program. Obyčajným dotykom, napríklad na operadlo. Tieto funkcie si budete môcť samozrejme nastaviť vopred. Môžeme povedať, že izba má potom akoby organickú pokožku." 

Veru, aj takto môže raz vyzerať budúcnosť. Technológia textílie, ktoré vedia kde a akou silou sa ich dotknete, sa naozaj dá použiť na mnohých miestach. A práve vďaka nej sa dajú zároveň sledovať aj ľudské aktivity bez toho, aby museli byť ľudia pod drobnohľadom kamier, ktoré v oveľa väčšej miere narúšajú vlastné súkromie.