Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA: Test lietajúceho taniera na Mars

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

NASA úspešne ukončila prvý z troch testov vesmírneho zariadenia v tvare lietajúceho taniera LDSD (Low-Denstiy Supersonic Deceletator – to má byť jedného dňa dopravným prostriedkom, ktorý na Mars privezie ľudskú posádku. Je navrhnuté tak, aby pri prechode do marťanskej atmosféry spomalilo a ochránilo tak nielen náklad, ale v prvom rade ľudí.

Misiu navrhli zodpovední v NASA tak, aby sa pri testoch zamerali špeciálne na dve veci – Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator (SIAD, teda niečo ako nadzvukový nafukovací aerodynamický spomaľovač) a nadzvukový padák. SIAD pripomína doslova veľkú nafúknutú šišku a obopína okraj taniera. V momente, keď sa SIAD nafúkne, zväčší plochu povrchu kozmickej lode a o niečo tak dokáže spomaliť rýchlosť prechodu marťanskou atmosférou.

Druhú časť testu tvoril test so zameraním na nadzvukový padák. Technológia sa používa od roku 1976, kedy ju NASA použila na pristátie dvoch sond Viking na Marse. V súčasnosti však išlo o test veľkosti padáka – jeho rozmer bol totiž 34 metrov, čo je dva razy toľko, ako padák, ktorý spomalil pád rovera Curiosity v roku 2012 na povrchu Marsu.

"Brzdenie" nad povrchom Marsu je totiž i náročné na množstvo paliva. Ak sa nájde iný, jednoduchší a efektívnejší spôsob, astronauti budú môcť namiesto množstva paliva vziať iné veci.

NASA testy

Testy prebiehali na Havaji, prvá fáza spojená s SIAD prebehla úspešne, no nadzvukový padák sa, bohužiaľ, poriadne neotvoril. I napriek tomu sa však podarilo zozbierať dáta z letu – v istej podobe black box, teda čiernej skrinky. NASA tak môže s letovými dátami ďalej pracovať a odstrániť príčinu zlyhania.