Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA buduje najvýkonnejšiu raketu

NASA buduje najvýkonnejšiu raketu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

NASA sa dnes zaviazala, že vybuduje nový Space Launch System, teda najvýkonnejšiu raketu sveta, ktorá by mala vzlietnuť k Marsu do roku 2030. Momentálne je tento program vo vývoji a prvé uvedenie sa očakáva v roku 2018.

Charles Bolden z NASA vraví: „Sme na ceste vedeckého a ľudského prieniku, ktorý bude viesť na Mars. Sme pevne rozhodnutí vybudovať raketu a iné podporné systémy, ktoré nás na túto cestu vezmú.“ Raketa vážiaca 77 ton by sa mala uviesť v plnej kráse už v roku 2018. Ak sa to podarí, pôjde o veľký úspech raketových inžinierov. V konečnej fáze však pôjde o "vesmírne vozidlo" schopné vyniesť až 143 ton.

Rozhodnutie prišlo spolu s dokumentom Key Decision Points C (KDP-C), ktorý poskytol a poskytne na rozvoj spomínanej rakety 7,021 miliardy dolárov od februára 2014 do novembra 2018.

„Náš národ sa pustil do ambiciózneho vesmírneho programu a americkým daňovým poplatníkom budeme dlžní úspešný priebeh“, vraví námestník Robert Lightfoot. Po dôkladnom pohľade na celú problematiku sa teda kompetentní zaviazali k financovaniu a dodržaniu termínov, ktoré povedú k uskutočneniu úmyslu - vyslať na Mars ľudí do roku 2030. „Za týmto záväzkom si stojíme,“ dodal.

Mimochodom, o Marse a cestovaní naň má presné predstavy aj spoločnosť Space X.