Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA: Explózia 6 sekúnd po štarte

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 10. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Iba šesť sekúnd po štarte sa nadšený potlesk z diaľky prizerajúcich sa ľudí zmenil na vydesené výkriky – raketa Antares, ktorá niesla 2,200 kg náklad určený astronautom na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, explodovala. Bol to šok pre viacerých ľudí – no pre Elona Muska pravdepodobne nie.

Fakt je ten, že Antares mala vyviesť na ISS vesmírnu loď Cygnus, ktorá obsahovala náradie a 617 kg potravín pre astronautov. Len šesť sekúnd po štarte však explodovala, a to pred očami celého sveta.

Raketa síce štartovala pod hlavičkou NASA, no vyšla z dielne spoločnosti Orbital Science. Tú si na tento prevoz NASA najala, ako to robieva pri viacerých podobných misiách. Žiadne oficiálne detaily či dôvod výbuchu ešte zverejnené neboli a krátky komentár spoločnosti Orbital Science sa nesie v tom duchu, že išlo o nečakané anomálne chovanie. Frank Culbertson, výkonný riaditeľ Orbital Science, novinárom povedal: "To, čo zatiaľ vieme, je presne to, čo všetci videli vo videu.“ Chystá sa teda veľké vyšetrovanie.

Náznak chyby však môžeme hľadať vo vyjadrení šéfa Space X Elona Muska. Ten už v roku 2012 vyhlásil, že raketa Antares je akoby určitým druhom vtipu – „...využívajú ruské raketové motory ktoré sa vyrábali v 60.rokoch. Nemyslím tým, že boli navrhnuté ešte v 60.rokoch, hovorím, že tieto motory boli doslova vyrobené v 60.rokoch...“ Toľko názor šéfa spoločnosti, ktorá tiež pre NASA vyrába rakety či moduly. Na svojom Twitteri však Musk vyjadril spoločnosti sústrasť.

Uvidíme, aký dopad bude mať táto udalosť na ďalšie lety, pretože v najbližšom čase sa na ISS chystala aj ruská misia a v decembri aj misia spomínaného Space X.

(Zdroj: Mashable, foto: Reuters)