Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vedci objavili neviditeľný štít chrániaci Zem

Vedci objavili neviditeľný štít chrániaci Zem
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
2. 12. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pri pozeraní sci-fi seriálov alebo filmov sa často stretávame s ochrannými energetickými štítmi, ktoré chránia vesmírne plavidlá alebo stanice proti útokom. A práve niečo podobné sa podarilo objaviť aj v reálnom svete vedcom z kolorádskej univerzity v Boulderi. Vo výške zhruba 11,500 kilometrov nad Zemou sa rozpína neviditeľný štít, chrániaci nás pred rýchlo sa pohybujúcimi tzv. ultra-relativistickými elektrónmi.

Tento štít sa nachádza vo Van Allenovom radiačnom páse. Sú to dva prstence, ktoré tvarovo pripomínajú šišky a zasahujú až do vzdialenosti 40,000 kilometrov nad Zemou. Vnútorná zóna je vyplnená vysoko-energetickými protónmi a vo vonkajšej zóne zase dominujú vysoko-energetické elektróny.

Vedci takmer dva roky analyzovali dáta zozbierané Van Allenovými sondami, ktoré pozorovali správanie vysoko-energetických elektrónov v tejto oblasti. Predpokladalo sa, že tieto elektróny sa postupne rozplynú vo vonkajších vrstvách atmosféry, kým budú zničené pri zrážkach s molekulami vzduchu. Z nazbieraných pozorovaní sa však ukázalo, že tieto elektróny boli prudko zastavené neviditeľnou bariérou. Vyzerá to, ako keby narážali do sklennej steny.

Pri pokuse o identifikáciu tohto silového poľa, prišli vedci s viacerými scenármi, ako by toto pole mohlo fungovať. Najpravdepodobnejší je ten, že tento štít tvorí vonkajší oblak studeného elektricky nabitého plynu známeho aj ako plazmosféra. Ten sa rozprestiera púhych 1,000 kilometrov nad Zemou, ale je roztiahnutý tisícky kilometrov až do vonkajšieho Van Allenovho pásu. Teória je taká, že nízkofrekvenčné elektromagnetické vlny vo vnútri oblaku spôsobujú práve rozptyl elektrónov na jeho hranici.