Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nefritový Králik ožil!

Nefritový Králik ožil!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nefritový Králik sa boril s problémami pred uvedením do stavu hybernácie počas 2.mesačnej noci, ktorú na Mesiaci zažil. Nepodarilo sa mu podľa plánov riadne sa pripraviť a nebolo jasné, ako sa vysporiada s vysokým mrazom. Čína však ohlásila, že nadviazala spojenie.

Nefritový Králik, pýcha čínskeho vesmírneho programu, je na Mesiaci takmer 2 mesiace. Najskôr všetko prebiehalo podľa plánov a Králik posielal do materského centra v Číne plánované informácie a fotografie. Od konca januára však čelil podľa správ vážnym problémom a nebolo isté, či sa prebudí po druhom uvedení do spánku. Do úsporného režimu sa totiž uvedie počas mesačnej noci, ktorá by preňho mohla byť náročná – teploty siahajúce hlboko do bodu mrazu (-173 stupňov Celzia).

Najskôr sa zdalo, že spánok mu bude osudový a včera bola dokonca vyhlásená i jeho „smrť“, pretože sa do stavu hybernácie neuviedol správnym spôsobom. Čína však ohlásila, že sa jej predsa podarilo nadviazať kontakt, no nie všetky funkcie sú u Králika v poriadku. Na ďalšie vyjadrenia musíme počkať, pretože zatiaľ sú veľmi všeobecné: „pracujeme na odstránení problémov“, „príčinou je komplikovaný lunárny povrch“... Podľa slov Pei Zhaoyu, hovorcu čínskeho lunárneho programu, bol rover „uspatý v abnormálnom statuse“, no „teraz je späť ... a má šancu byť stále zachránený“.