Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA: Vydarené vzlietnutie i pristátie Morpheusu

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Americká vesmírna agentúra NASA testuje v Projekte Morpheus vertikálne vzlietanie i pristávanie, netoxické palivo a najmä novú laserovú technológiu ALHAT - teda autonómne pristávanie a kalkulácia prípadného rizika pri pristávaní. Pristávanie sa tak stane autonómnym, nezávislým od pokynov z riadiaceho centra.

Projekt Morpheus, jeden z mnohých od známej americkej vesmírnej agentúry NASA, sa zaoberá vývojom vertikálneho vzlietnutia i vertikálneho pristávania (VTVL) modulu na vesmírnych telesách. Testovacie „vozidlo“ Morpheus Lander má okrem toho i preukázať výhody netoxického pohonného systému (metán a kyslík), autonómne pristátie a technológiu detekcie prípadného nebezpečenstva.

Projekt Morpheus mal však i smolu a v roku 2012 pri skúšobnom vzlietnutí modul zhorel. To NASA neodradilo a pokračovala ďalej. Morpheus má od tej doby za sebou viacero úspešných letov. V poslednom z nich, ktoré sa uskutočnilo v Kennedyho vesmírnom centre, modul ľahko vyletel do výšky 396 m za rýchlosti asi 58 km/h, a potom i jemne pristál. Trvalo mu to 98 sekúnd. Modul pritom riadi Autonomous Landing and Hazard Avoidance Technology ALHAT (spomínaná technológia autonómneho pristávania a vypočítania možného rizika). ALHAT dokáže vybrať najvhodnejšie miesto na pristátie tým, že využíva lasery na scan prostredia (skaly, prach, kamienky...). Podľa toho by si na základe kalkulácie najmenšieho rizika mal Morpheus Lander vybrať na pristátie dobrú lokalitu. To môže zohrávať veľmi dôležitú úlohu práve pri pristávaní na miestach, o ktorých mnoho nevieme – Mesiac, Mars. Povedie tak vesmírnu loď do bezpečia bez ľudského pričinenia „zdola“.