Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA a jej rover chodiaci "naruby"

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

NASA ukončila jednu z prvých fáz testov svojho roveru, ktorý raz plánuje vyslať na mesiac Európa patriaci Jupiteru. Zaujímavosťou je, že rover sa vie pohybovať aj dole hlavou - o čom sa presvedčili počas skúšobných jázd na ľadoch Aljašky. Samozrejme, na opačnej strane ľadu - teda v mrazivej vode.

Americká vesmírna agentúra NASA pred pár hodinami ukončila testovanie robota, ktorý raz pôjde preskúmať mesiac s názvom Európa. Ten patrí 5.planéte našej Slnečnej sústavy, teda Jupiteru. Rover a jeho testy sú ešte ďaleko v plienkach, no vedci a vývojári v tom zatiaľ majú pomerne jasno – rover bude mať dve drážkové kolesá, ktorými bude zdolávať nerovný terén a – bude sa vedieť pohybovať akoby proti zákonom gravitácie. Jeho chod testovali pod Aljašským ľadom, kde chodil dolu hlavou, doslova ako prilepený k zamrznutej hladine – no z tej opačnej strany.

Rover pritom nebol nijako pripútaný k pevnine. NASA vyhlásila, že tento test bol prvým, ktorý sa kedy robil pod vodou, pod ľadom s odpútaným robotom a riadením na diaľku pomocou satelitov. Išlo o simuláciu podobných podmienok, aké sa na mesiaci Európa očakávajú. Tá je totiž celá pokrytá ľadom a v jej tenkej vrstve atmosféry sa nachádza voda. Teploty dosahujú až – 220 až – 140 stupňov Celzia. Tento mesiac odhalil a pomenoval Galileo Galilei v roku 1610.