Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Videli ste už ľudské žiabre?

Videli ste už ľudské žiabre?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vývojár z Južnej Kórei Jeabyun Yeon prišiel so špeciálnou dýchacou maskou pod vodu. Nazýva sa Triton a funguje ako žiabre - extrahuje z vody kyslík. Tento koncept môže teda zmeniť spôsoby potápania, aké poznáme dnes.

Ak ste náhodou závideli Jamesovi Bondovi pred desiatkami rokov jeho prístroj na dýchanie pod vodou – nevadí. Je to tu. Vývojár z Južnej Kórei Jeabyun Yeon prišiel so špeciálnou dýchacou maskou pod vodu. Nazýva sa Triton a funguje ako žiabre. Extrahuje z vody kyslík. 

Potapanie ako z Jamesa Bonda s Tritonom

Hoci nie je taká účinná ako dýchací prístroj (zatiaľ), Yeon verí, že tento koncept zmení spôsoby potápania, aké poznáme dnes. Najskôr si do úst dáte plastový náustok a 2 bočné ramená pracujú ako žiabre – šupinatá textúra ramien má malé dieročky v materiáli, kadiaľ sa dnu nasáva voda pri nádychu.

Vnutorny mechannizmus Tritonu

Vnútorné komory oddeľujú kyslík a zvyšnú kvapalinu uvoľnia späť, čiže potápač môže pod vodou skutočne dýchať. Je to však zatiaľ koncept a musí sa ešte zdokonaliť malý mikro kompresor, vyriešiť systém kompresie a ukladania vyrobeného kyslíku v malých nádržkách. Technológia bude poháňaná malou mikro batériou, ktorá je asi 30-krát menšia ako batérie, ktoré sa bežne používajú a nabije sa až 1000-krát rýchlejšie.