Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Chibitronics - zábavné elektrické obvody

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V koncepte Chibitronics sú skombinované umenie, zábava, ale aj náučnosť. Môžte si totiž lepiť elektrické obvody na papier či iné médium s tým, že doň dokonca vkladáte vodivé nálepky s LED svetlami či rôznymi senzormi. Využiť sa to dá i na kreatívne blahoželania k narodeninám.

Darovali by ste na narodeniny či meniny svojmu známemu elektrický obvod? Asi skôr nie, no ak máte záujem o niečo interaktívne a ste otvorení všetkému, tu je jedna z možností. Ide o koncept, ktorý sa zrodil z partnerstva medzi elektrikárkou pracujúcou v MIT Media Lab Jie Le, ktorá miluje umenie a známym hardvérovým hackerom bunnie. V ich koncepte je obvod vytlačený na nálepke s vodivou gumou v dvoch častiach. Nálepky sa potom dajú vlepiť do obvodu akéhokoľvek vodivého média.

Nálepky v 4 rôznych variantoch rozvietia váš pozdrav

Nálepky sú v 4 typoch – také, ktoré spoja obvody a obsahujú LED svetlo 4 farieb, tiež však senzorické nálepky (citlivé na svetlo, zvuk i načasovateľné), efektné (pomaly sa zhasínajú, alebo naopak blikajú či bijú s údermi srdca). Tiež je tu i dotykový senzor. Nálepky môžu byť prilepené i viac krát, dajú sa premiestňovať a spolupracujú s akýmikoľvek vodivými materiálmi – v základnom kite tohto produktu sa však nachádza vodivá medená páska, vodivé plasty i vodivá páska Z.

Vodivé obvody sa dajú prilepiť na akýkoľvek povrch

Vodiče i nálepky so svetlami je možné vyformovať do rôznych tvarov, čo otvára priestor kreativite, tvoríte tak napríklad karty s blahoželaním k rôznym príležitostiam, ktoré po otvorení svietia či sa interaktívne spustia až s oslávencovými gestami. Projekt Chibitronics je financovaný z crowd founding zdrojov a do predaja sa chystá v máji. Predobjednať ho môžete za 25 dolárov.