Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dá sa hrať na elektrickej gitare BEZ elektrickej gitary?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Keďže ide o novinky z technologického sveta, odpoveď je jasná, a to vďaka mladému študentovi, ktorý do hudobného segmentu prináša technologickú inováciu. Využíva na to magnetické pole a pár upravených rukavíc. Potom už iba pohybuje rukami v premyslených gestách - a skladba je na svete.

Možno poznáte viaceré zaujímavé, či skôr alternatívne, súťaže v hraní na imaginárnych hudobných nástrojoch. Študent technológií z Cornellskej Univerzity Ray Li však posunul úroveň imaginárneho hrania do úplne inej roviny. Prichádza s hudobným rozhraním Aura (pozor, nie známa lenovácka Aura), ktoré funguje na báze malej základnej platne obsahujúcej magnetické pole. Všetky magnetické senzory, ktoré sa dostanú do jej blízkosti vyvolajú reakciu. Li si preto pripevnil na špeciálne upravené rukavice niekoľko magnetických senzorov a práve oni komunikujú s magnetickou základňou. Podľa ich polohy a orientácie, teda vzhľadom na pohyby rúk, vzniká interakcia, ktorá z rozhrania prenáša dáta do signálov MIDI (Musical Instrumental Digital Interface) a vďaka tomu je možné prehrať gesto preložené do zvukovej stopy v syntetizéri.

Pohyb rúk pritom vôbec nie je náhodný a jednotlivé polohy prstov majú tiež svoj význam. Každý pohyb je novým príkazom. Ak sa naučíte tento gestikulárny hudobný jazyk, potom sa z vás môže stať ozajstný hráč na elektrickej gitare bez toho, aby ste ju vôbec držali v rukách. Uzavretím prstov stlmíte zvuk, zvyšovaním rúk zároveň ovládate výšku tónov a objem sa zväčšuje rozpätím rúk.