Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Virtuálna klávesnica pre jedného

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Švédski vývojári sú o krok bližšie k výrobe virtuálnej klávesnice - no nie takej, akú poznáme v zmysle premietania z projektora. Táto je totiž viditeľná iba pre používateľa, ktorý má zároveň na sebe okuliare s rozšírenou realitou a na rukách špeciálne zariadenia na dlane sledujúce pohyb prstov a rúk.

Projekty s virtuálnymi klávesnicami sme tu už mali. No vo všetkých prípadoch ste klávesnicu v podstate videli viacerí, keďže sa napríklad premietala pomocou malého projektoru. To prichádza zmeniť švédsky projekt z Malardalenskej univerzity. Ten kombinuje Google Glasses alebo Oculus Rift s dvoma zariadeniami, ktoré si upevníte do oblasti dlaní. Okuliare s rozšírenou realitou vám umožnia vidieť virtuálnu klávesnicu, ktorá sa zobrazuje iba vám, ako používateľovi. Zariadenia, alebo ak chcete, náramky na dlaniach, ešte nie sú vo finálnej podobe, no vo všeobecnosti budú obsahovať senzory, ktoré vedia presne zistiť polohu vašich prstov a pohyb vašich rúk. Dokážu teda preložiť váš pohyb rúk na pevnom povrchu do jazyka písmen – presne, ako by ste písali na klávesnici. Ako povrch sa definuje nielen pracovný stôl, ale aj kniha či zem. Náramky podporujú i ovládanie gestami, a tak sa dajú využiť aj na hranie videohier či ovládanie hudby. 

Táto neviditeľná klávesnica však samozrejme musí nejako prenášať informácie do zariadenia, kde sa má text zobraziť, ide teda o bezdrôtové prepojenie. Vývojári si vedia svoje zariadenie predstaviť napríklad pri novinárskej práci a rýchlom spravodajstve a výhodou je oproti podobným projektom to, že k tomu nepotrebujete žiaden projektor či iné zobrazovacie zariadenie. Google Glasses totiž tak trochu už patria k skutočnej elektronickej výbave.