Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Školák predstavil generátor energie v topánke

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Čo ste robili vy, keď ste mali 15 rokov - zaujímavá otázka, pretože kým niektorí majú problém s učiteľom chémie či telocviku, skúšajú prvé cigarety, sú tu aj takí, ktorí vo voľnom čase robia poriadne náročné veci. Tínedžer Angelo Casimiro z Filipín vymyslel napríklad spôsob, ako tvoriť energiu za chôdze na to, aby ste nabili svoj smartfón.

Na vedecký veľtrh, ktorý poriada Google, stačil 15-ročnému teenagerovi pár topánok. To nie je vtip. Angelo Casimiro totiž našiel spôsob, ako generovať elektrickú energiu počas toho, keď kráčate. Svoj vynález vložil do športovej obuvi a vytvorená energia putuje do úschovne v podobe batérie. Z nej vedie USB portom elektrická energia už potom do akéhokoľvek zariadenia, ktoré sa sem pripojí cez tento konektor. „Elektrina sa tvorí tak, že využívam stielku topánok ako generátor. Je vyyrobená z dvoch párov piezoelektrických diskov, ktoré tvoria energiu keď sa ich kryštál ohýba smerom dovnútra počas chôdze,“ vraví mladý Casimiro.

Popravde, treba spomenúť i fakt, že počas ranného behu si svoj smartfón určite nenabijete. Piezoelektrické disky sú jedny z najmenej efektívnych generátorov elektrickej energie. I v testoch, ktoré Casimiro vykonal, dokázal svoj smartfón nabíjať energiou iba 10 minút po 2-hodinovom hraní basketbalu. Ide však o nápad a tínedžer si zaslúži minimálne „lajk“! Kto vie, čoho sa od Casimira dočkáme o pár rokov.

Zo zaujímavosti treba však povedať, že ani takí slovenskí tínedžeri nezaháľajú! Presvedčte sa sami.