Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dá sa vedomie jednoducho vypnúť a zapnúť?

Dá sa vedomie jednoducho vypnúť  a zapnúť?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Stratu vedomia nemusíme brať až tak tragicky – pravda, ak hovoríme o spánku, ktorý sa tiež považuje za stratu vedomia. Doteraz však vedci nevedeli, ktorá konkrétna časť mozgu má na starosti to, či ste, alebo či nie ste pri vedomí. Vyzerá to tak, že odpoveď našli nedávno celkom náhodou.

Vedci z Univerzity Georgea Washingtona totiž pri výskume epilepsie na pacientke monitorovali mozgové signály použitím elektród vložených hlbšie v mozgu. Ich cieľom bolo „iba“ určiť presnú oblasť pacientkinho mozgu, ktorá zodpovedá za jej záchvaty. Jedna z elektród bola pripevnená i pri klaustre, teda zväzku výbežkov neurónov v rámci bielej mozgovej hmoty. Má na starosti prepojenie medzi hlavnými štruktúrami mozgu a je to zároveň oblasť, ktorá sa doteraz priamo nevystavovala účinku elektród. Zaujímavosťou je, že v momente, keď vedci vyslali vysokofrekvenčnú dávku elektrických signálov do klaustra, pacientka stratila vedomie. Kým počas záchvatu sa činnosť človeka okamžite zastaví, v tomto prípade pacientka zrazu tichšie rozprávala a pomalšie sa pohybovala či dýchala. Popritom však nereagovala na hlasové a zvukové podnety z okolia. Bola v bezvedomí, akoby v hypnóze. Keď ju priviedli späť k vedomiu, nič si z udalostí nepamätala.

Tento zaujímavý spínač v mozgu a nové zistenia majú obrovský význam nie len pre pacientov s epilepsiou, ale aj pre všetkých, ktorý trpia rôznymi polo-vedomými stavmi. Výskum je však ešte len v zárodkoch a okrem toho, testoval sa iba na jednej pacientke v priebehu dvoch dní. O ďalších postupoch výskumu budeme priebežne informovať.