Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Šošovky pre diabetikov budú čoskoro realitou

Šošovky pre diabetikov budú čoskoro realitou
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
16. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis si licencuje Google technológiu a chce vytvoriť špeciálne šošovky pre pacientov s diabetickým ochorením. Nové šošovky budú analyzovať slznú tekutinu v oku a budú podávať informácie v reálnom čase o úrovni cukru. Dáta sa zo šošovky prenesú bezdrôtovo do smartfónu a diabetici budú mať takto svoju hladinu cukru neustále pod kontrolou.

Možno si spomínate na projekt s kontaktnými šošovkami od Google, ktoré budú raz pomáhať diabetikom merať hladinu cukru. O tento projekt teraz prejavila záujem švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis a postupne ho premieňa na skutočnosť.

Obe spoločnosti potvrdili, že Novartis si licencuje googlácku technológiu a chce vytvoriť špeciálne šošovky pre pacientov s diabetickým ochorením. Nové šošovky budú analyzovať slznú tekutinu v oku a budú podávať informácie v reálnom čase o meraniach úrovne cukru. Dáta sa zo šošovky prenesú bezdrôtovo do smartfónu a diabetici budú mať takto svoju hladinu cukru neustále pod kontrolou.

Švajčiarska spoločnosť má však zrejme ďalekosiahlejšie plány. Chce pomocou podobných šošoviek liečiť ľudí z presbyopie, teda ďalekozrakosti. Ide o poruchu oka, ktoré spôsobuje oslabenie mechanizmu zaostrovania oka. Šošovka počas rokov stráca pružnosť, hrubne a svaly okolo nej sa veľmi namáhajú, aby mohlo oko zaostriť. Prejavuje sa to tým, že človek nedokáže prečítať či zaostriť predmety v tesnej blízkosti. Zvýšením vzdialenosti oka od daného predmetu sa nakoniec dostane do ohniska, v ktorom už je šošovka schopná zaostriť. Zo žartu sa preto presbyopia nazýva i „syndróm dlhej ruky“. Novartis zvažuje kontaktné šošovky dokonca implantovať priamo do oka.

Celá technológia je ešte vo výskumných fázach, no projekt laboratórií Google [x] sa postupne stáva realitou.