Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Google bojuje už aj proti Parkinsonovi

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 9. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Jesť jedlo lyžicou je pre väčšinu z nás úplná banalita, ale bohužiaľ to už také jednoduché nie je pre ľudí s Parkinsonovou chorobou. Nie vždy je pri nich opatrovateľská služba, ktorá im pomôže pri kŕmení. Aj preto sa vedci z Michiganskej univerzity zamerali na to, ako kvalitu života týchto ľudí zlepšiť.

Nie je to tak dávno, čo Google kúpil pre svoje laboratóriá Google X projekt so šošovkami, ktoré budú raz pomáhať ľuďom s cukrovkou merať hladinu cukru a už je tu s ďalšou akvizíciou. Prevzal projekt pre tých, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou, prípadne iným poškodením nervového systému. Presne to sú ochorenia, ktoré dokážu poriadne znepríjemniť život - najmä však pri konzumácii jedál lyžicou. Pôvodne spoločnosť zo San Francisca, teraz už Google, chce priniesť do praxe zariadenie, ktoré zlepší život ľuďom s nekontrolovateľným trasením rúk. Ide o technológiu s názvom Lift Ware Active Tremor Cancellation. Táto tlmí tie neovládateľné nervové otrasy.

Zariadenie LiftWare tvorí prídavný držiak na príbor. Obsahuje nabíjateľnú batériu, ktorá elektronický mechanizmus napája niekoľko dní. Ten funguje na princípe elektronickej stabilizácie a tlmí v priemere až 75 percent otrasov. Ak by sa dalo použiť prirovnanie, tak LiftWare si môžu najmä nadšenci video produkcie predstaviť približne ako Steadycam umiestnený na lyžičke. Už teraz majú vedci za sebou skúšobný program s 15-timi ťažko chorými pacientami. Výsledkom je to, že si všetci pochvaľovali zlepšenie konzumácie najmä tekutých jedál.