Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Kľúčový objav otvára novú cestu k zníženiu hladiny cholesterolu

Kľúčový objav otvára novú cestu k zníženiu hladiny cholesterolu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 11. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci identifikovali doteraz neznámy krok v procese, pri ktorom sa cholesterol zo stravy vstrebáva z čreva do krvného obehu. Novoobjavená cesta predstavuje potenciálny nový cieľ liečby vysokej hladiny cholesterolu.

Vysoká hladina cholesterolu je hlavným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Zatiaľ čo statíny a zmeny v stravovaní môžu znížiť hladinu cholesterolu, výskumníci z Lekárskej fakulty z Kalifornskej univerzity v Los Angeles odhalili, ako sú konkrétne proteíny, nazývané ako Aster proteíny, kľúčové pre spracovanie látky podobnej tuku v tele, a možno tak odhalili nový prístup k liečbe cholesterolu.

„Naše výsledky ukazujú, že určité bielkoviny z rodiny Aster zohrávajú rozhodujúcu úlohu v procese vstrebávania a absorpcie cholesterolu,“ povedal Peter Tontonoz, zodpovedajúci autor štúdie. „Zdá sa, že dráha Aster je potenciálne atraktívnym cieľom na obmedzenie absorpcie cholesterolu v čreve a zníženie hladiny cholesterolu v plazme“.

Absorpcia cholesterolu zo stravy v čreve má zásadný vplyv na hladinu cholesterolu v krvi a je to zložitý, viacstupňový proces. Voľný cholesterol je vtiahnutý do plazmatickej membrány enterocytov, buniek, ktoré lemujú vnútorný povrch čreva, proteínom nazývaným ako Niemann-Pick C1 Like 1 (NPC1L1). Potom sa presunie do inej časti bunky nazývanej ako endoplazmatické retikulum, kde enzým ACAT2 pripraví cholesterol na balenie a transport v procese nazývanom ako esterifikácia. Ester cholesterolu sa zabalí do chylomikrónov na uvoľnenie do krvného obehu a doručenie do tkanív.

Zatiaľ čo predtým sa vedelo, že NPC1L1 je kľúčovým hráčom v tomto procese, nebolo úplne jasné, ako sa cholesterol transportuje z vonkajšej strany enterocytu do endoplazmatického retikula. V súčasnej štúdii vedci zistili, že keď NPC1L1 ťahá cholesterol z čreva do bunky, spúšťa nábor proteínov Aster sídliacich v endoplazmatickom retikule.

„To, ako sa cholesterol, ktorý sa dostane do bunky prostredníctvom NPC1L1, dostane do endoplazmatického retikula na esterifikáciu a reguláciu syntézy cholesterolu, bolo dlhoročnou záhadou,“ povedal Tontonoz. „Túto záhadu sme vyriešili tým, že sme ukázali, že dvaja členovia rodiny proteínov Aster, Aster-B a Aster-C, zabezpečujú spojenie medzi NPC1L1 a ACAT2. Pripojením na plazmatickú membránu tieto proteíny uľahčujú transport cholesterolu do endoplazmatického retikula“.

Okrem toho vedci zistili, že proteíny Aster môžu byť novým liečebným cieľom na kontrolu hladiny cholesterolu. Keď zablokovali pôsobenie Aster-B a Aster-C u myší, zásoby cholesterolu v bunkách klesli a spracovanie cholesterolu bolo narušené.

„Tieto zistenia poukazujú na dráhu Aster ako na fyziologicky dôležitý determinant absorpcie lipidov zo stravy, na ktorý sa dá farmakologicky zamerať,“ uviedli vedci.

Existujúci liek, Ezetimib, sa zameriava na NPC1L1, inhibuje aktivitu ACAT2 a znižuje absorpciu cholesterolu. Niekedy sa používa v kombinácii so statínmi na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, ale neviaže sa dostatočne na proteíny Aster, aby úplne zabránil transportu cholesterolu. Výskumníci identifikovali experimentálne malomolekulové liečivo s názvom AI-3d, ktoré priamo a účinne inhibuje Aster-A, Aster-B a Aster-C a u myší a ľudských buniek sa preukázalo, že inhibuje absorpciu cholesterolu.

Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne Science.