Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Malé častice cestujú proti prúdu, aby zastavili krvácanie

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 10. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hoci už teraz existujú rôzne látky, ktoré dokážu zrážať krv za účelom spomalenia či zastavenia krvácania, pri vnútornom krvácaní tieto látky nezaberajú, pretože je to o niečo komplikovanejšie. Prietok krvi neumožňuje presun takýchto látok proti jej prúdu až na miesto zranenia, no tím kanadských vedcov by mohol priniesť riešenie tohto problému.

Vedci z univerzity British Columbia vyvinuli mikro-častice produkujúce plyn, ktorý im umožní cestovať proti krvnému prúdu. Príčinou ich výskumu bola najmä snaha o zníženie úmrtnosti matiek spôsobenej popôrodným krvácaním. Tento typ vnútorného krvácania sa môže vyskytnúť u matiek v priebehu prvých 24-roch hodín po pôrode a býva spôsobené pri problémoch s maternicou. Pri krvácaní môže matka naraz stratiť až pol litra krvi.

Mikro-častice podľa vedcov fungujú v podstate rovnakým spôsobom ako antacidum tablety. V práškovej forme sa činidlo skladá z častíc uhličitanu vápenatého, ktoré majú rozmery asi jeden mikrón, a ktoré keď sa ponoria do vodného roztoku, uvoľňujú plyn oxidu uhličitého.

častice, mikro-častice, krvácanie, vnútorné krvácanie, vedci, British Columbia, univerzita, antacidum, uhličitan vápenatý, oxid uhličitý, kyselina tranexamová, prášok, krv, prietok, zranenie, technológie, novinky

Uhličitany vytvárajú porézne mikro-častice, ktoré sa spájajú do syntetickej zlúčeniny nazývanej aj kyselina tranexamová a cestujú proti krvnému prúdu. Prášok bol testovaný v umelých laboratórnych podmienkach a neskôr na dvoch laboratórnych zvieratách. Jeden z testov bol zameraný aj zastavenie krvácania pri strelnom poranení, kde sa tieto častice ukázali byť vysoko účinné.

Hoci sú prvé výsledky sľubné, podľa vedeckého tímu je potrebné ešte ďalšie testovanie a bude treba aj nájsť distribútora, ktorý už finálny produkt uvedie na trh. Tieto mikro-častice by sa teda neskôr mohli dať používať aj pri iných formách vnútorného krvácania, ako je krvácanie spôsobené dopravnou nehodou alebo bojové zranenia.