Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Exoskeleton z 3D tlače daruje chôdzu

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosti Ekso Bionics a 3D Systems sa rozhodli konať dobro - úspešne pokračujú v zostrojovaní robotických exoskeletonov, teda vonkajších kostier, či v tomto prípade konštrukcií. Nie však hocijako, ale pomocou 3D tlače.

Vonkajšie podporné systémy na chodenie boli kedysi skôr otázkou vedecko-fantastickej literatúry či futuristických filmov. V poslednom období však existuje viacero projektov, ktoré sa venujú paralyzovaným ľuďom a možnosti navrátiť im chôdzu i celkový pohyb. DARPA, Lockheed, ReWalk, Mindwalker project – to sú všetko spoločnosti či projekty, ktoré sa s tým spájajú.

Ekso Bionics a 3D Systems sa rozhodli tiež konať dobro. Naozaj je to možné takto nazvať, pretože sa rozhodli vyrábať pomocou 3D tlače robotické exoskeletony, teda vonkajšie kostry, či v tomto prípade konštrukcie. Ich zariadenie sa nazýva Ekso-Suit a projekt prebieha za prítomnosti dobrovoľníčky Amandy Boxtel. Tá je totiž už od roku 1992 neschopná chôdze. Utrpela totiž zranenia po páde na lyžiach.

Spoločnosti vytvorili svoju vonkajšiu podpornú kostru tak, že najskôr oskenovali Amande stehná, predkolenia a chrbticu a podľa toho vytvorili exoskeleton, ktorý perfektne sadne práve na jej tvar tela. K tomu patria integrované ovládacie prvky a mechanický pohon – všetko vytlačené na 3D tlači. „Tento projekt reprezentuje triumf ľudskej kreativity a technológie, ktoré sa spojili v to, aby znovu obnovili moju pôvodnú funkciu tela v úžasný, krásny a elegantný dizajn,“ vraví nadšená Amanda.

Podobné články

 • NASA: Prvý objekt z vesmírnej 3D tlače

  Autor:
  Alžbeta Harry Gavendová
  Zverejnené:
  26. 11. 2014
  NASA: Prvý objekt z vesmírnej 3D tlače

  NASA zverejnila záznam i obrázky z historicky prvej tlače pomocou 3D tlačiarne vo vesmíre....

 • Kolenný kĺb z 3D tlače

  Autor:
  Alžbeta Harry Gavendová
  Zverejnené:
  20. 10. 2014
  Kolenný kĺb z 3D tlače

  Na včerajšej prezentácii s názvom „Ako 3D tlač navždy zmení starostlivosť o zdravie“...

 • Míľnik: Prvá 3D tlačiareň vo vesmíre

  Autor:
  Alžbeta Harry Gavendová
  Zverejnené:
  23. 9. 2014
  Míľnik: Prvá 3D tlačiareň vo vesmíre

  NASA vyslala do vesmíru raketu Falcon 9, ktorá v podaní modulu Dragon doručí podľa plánu dnes...