Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

EyeGo: profesionálne očné vyšetrenie pomocou Lega

EyeGo: profesionálne očné vyšetrenie pomocou Lega
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vývojári prinášajú dostupnejšiu verziu očného vyšetrenia v podobe kúskov skladačiek zo známej stavebnice Lego a zväčšovacích šošoviek, ktoré sa pripoja k fotoaparátu na iPhone. Kópiu tohto modelu prenesú nakoniec do virtuálnej 3D formy a bude to dostupné formou projektu, ktorý si vy sami vytlačíte na 3D tlači.

Expresná zdravotná pomoc sa stáva zrejme tak trochu "módou" medzi vývojármi. Samozrejme, v tom najlepšom slova zmysle. Je tu totiž ďalšia novinka v rámci očného vyšetrenia. Kým pred tým to boli trochu zložitejšie zariadenia, teraz je reč o niečom jednoduchšom, čo si vraj môžete vytlačiť i v 3D tlačiarni. Tento oftalmologický prístroj sa nazýva EyeGo a za jeho výtvorom stoja Dr. Robert Chang a Dr. David Myung zo Stanfordskej univerzity. EyeGo sa pritom iba nasunie pred fotoaparát iPhone pomocou dvoch klipsní. Prvá časť adaptéru fotografuje oko, kým druhá vysiela lúč svetla, aby osvetlila sietnicu.

             EyeGo je zariadenie, ktoré sa pripojí na iPhone a sníma sietnicu oka

Veľkou výhodou je to, že uložené fotografie oka sa dajú potom zdieľať s odborníkmi z celého sveta, ak chcete konzultáciu. Tvorcovia sa snažili, aby aj na výrobu tohto zariadenia boli použité čo najlacnejšie – no pritom vhodné materiály. Vystačili si so základnými šošovkami a skladačkami z Lega! Neskôr plánujú sprístupniť ľuďom tento mikroskop však ako počítačový model, ktorý si budete môcť vytlačiť v 3D tlači – ako sme už spomínali. Zariadenie stojí tvorcov reálne zatiaľ asi 90 dolárov, počkáme si, koľko to bude vo finálnej verzii.

Mimochodom, podobný projekt prebieha i na Harvarde.