Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Google Glasses budú pomáhať pri Parkinsonovi

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z Veľkej Británie vyvíjajú vlastnú aplikáciu pre Google Gasses, ktorá má pomôcť ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. Aplikácia im pripomína, kedy vziať lieky, ale i to, že majú prehĺtať sliny či začať sa pohybovať.

Google Glasses sa nestarajú iba o svoj dizajn či zábavu, ale neustále si hľadajú rôzne ďalšie oblasti uplatnenia. Google sa rozhodol pomôcť týmito futuristickými okuliarmi aj ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. Daroval 10 Glasses na výskumné účely vedcom z Univerzity v Newcastle (Veľká Británia). Vedci chcú cez pridanie rôznych funkcií okuliarom pomôcť pacientom žiť nezávislejší život – a výsledky sú už dokonca viditeľné.

Vedci prišli v vlastnou aplikáciou upravenou pre Glasses a testujú ju na dobrovoľníkoch. Aplikácia napríklad poskytuje jemné, pre okolie nenápadné upozornenia, aby si, napríklad, nezabudli vziať naordinované lieky. Rovnako posiela i pripomienky o nadchádzajúcich vyšetreniach u doktorov. Pre ťažšie prípady Parkinsona je dokonca aplikácia nastavená tak, aby pripomínala chorým i to, aby rozprávali, prípadne prehltli nazberané sliny – a zabránili tak nekontrolovanému spúšťaniu slín. Glasses obsahujú i pohybové senzory, preto cítia i to, či sa chorý človek hýbe. Ak detekujú kľud, zobrazia vizuálne podnety, aby pacienta dostali zo stavu „zamrznutia“ – vizuálnou stimuláciou mu skúšajú odblokovať mozog. Aplikácie je stále vo vývoji, no je neuveriteľné, na čo všetko sa dajú Glasses využívať.