Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Losie mlieko (možno) lieči v Rusku žalúdočné vredy

Losie mlieko (možno) lieči v Rusku žalúdočné vredy
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
1. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na štátnych losích farmách Rusku pracovníci nielen chovajú losy, ale aj doja ich mlieko - miestni ľudia totiž veria, že pomáha liečiť žalúdočné vredy. Zaujímavosťou však je, že lekári práve pri vredoch neodporúčajú piť mlieko, pretože celé ešte viac zhoršuje situáciu v žalúdku. Ich argumenty však zahŕňajú zatiaľ iba výskum kravského mlieka.

Ruská farma v oblasti Kostroma slúži na chov losov. Miestni ľudia však v čase, keď losy porodia svoje mláďatá, doja ich mlieko. Veria totiž, že pomáha žalúdočným vredom. Túto správu uverejnili v časopise Moderný farmár. Čo však tento magazín nespomína je fakt, že lekári práve mlieko piť neodporúčajú, ak trpíte žalúdočnými vredmi.

Losy z tejto farmy produkujú spolu asi 1,5 galónu kyslého, slaného mlieka denne. Mlieko po dojení ihneď prevezú do Sanatória Ivana Susanina, kde liečia pacientov s gastroenterologickými ochoreniami alternatívnou terapiou. Podľa Moderného farmára má losie mlieko vysoký obsah esenciálnych aminokyselín a enzýmov, ktoré zabíjajú baktérie tvoriace vredy. Zatiaľ však neexistuje dostatočné množstvo výskumov, ktoré by túto teórie potvrdili. O kravskom mlieku sa však vie, že vredom poskytuje iba dočasnú úľavu – vytvorí na žalúdočnej sliznici povlak. No keď efekt pominie, žalúdok musí vyprodukovať omnoho viac kyseliny pri trávení - a to robí vredy ešte bolestivejšími. Na výsledky ohľadne losieho mlieka si teda ešte budeme musieť počkať.