Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA: Superhrdina Valkyrie nás vyslobodí z katastrofy

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V rámci výzvy agentúry DARPA na vývoj a výrobu robota, ktorý bude vhodná výkonná sila počas nešťastí či katastrof, predstavila NASA svojho robota Valkyrie. Ten by zároveň mohol byť i vedúcim misie na Mars a pripravil by všetko potrebné pre príchod ľudskej posádky.

Agentúra amerického ministerstva obrany DARPA venuje veľkú časť svojho záujmu robotike. V roku 2012 začala s projektom súťaže DARPA Robotics Challenge (DRC), ktorý je venovaný vývoju poloautomatických robotov, ktorí musia zvládnuť „výkon úlohy v nebezpečnom, mimoriadnom prostredí vytvorenom ľudskými inžiniermi“. V preklade ide o to, aby roboti boli schopní vykonať rozkazy (prebúrať stenu, riadiť vozidlo, otvárať ventily, odnášať trosky) v prípade nejakej katastrofy. Tento zvláštny typ výzvy týkajúci sa vedcov má 3 časti, v prvej prebehlo virtuálne predstavenie modelov, momentálne bežia triálne skúšky a záverečná fáza počká na december 2014.
V rámci triálu dovolila vesmírna agentúra NASA nahliadnuť na ich robota s menom Valkyrie. Na jeho tvorbu si vzali inžinieri z NASA inšpiráciu i z projektu Robonaut. Valkyrie je 6 stôp vysoký polo-automatický robot vybavený množstvom kamier (na hlave, hrudi, bruchu či dokonca na nohách), diaľkovou prieskumnou laserovou technológiou LIDAR, sonarom ktorý mu umožňuje rýchle otáčanie sa v páse a na rozdiel od Robonauta mu neprekáža gravitácia. Jeho ovládanie by mal zvládnuť i neskúsený používateľ. Valkyrie poháňa batéria, ktorú má ukrytú na chrbte a jej výmena trvá len pár minút. Ak všetko dobre dopadne, Valkyrie by mohol viesť v budúcnosti misiu na Mars. Mimochodom, tvorcovia žartujú, že tento robot je tak trochu ženského pohlavia – volajú ho Val, celé meno Valkyrie vychádza zo ženskej postavy nórskej mytológie a na hrudi má nápadné zaokrúhlenie pripomínajúce ženský hrudník. V tomto prípade je to však preto, aby sa pri páde Valkyrie chránila...